Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

A jednak jest korupcja w Finlandii

Jukka Rappe, prokurator krajowy w Finlandii, przyznał w wywiadzie dla dziennika „Turun Sanomat”, że statystyki nie pokazują prawdziwej skali korupcji w fińskim społeczeństwie. Przyczyn szarej strefy korupcji doszukuje się on w powiązaniu czynów korupcyjnych z innymi przestępstwami. Zauważył, że z tego powodu właściwie nie istnieją informacje na temat skali zjawiska.

Rappe ubolewał również, że prawo, które miało uderzyć w łapownictwo z udziałem członków parlamentu, jest tak zawiłe, że niemożliwe jest jego stosowanie.

Problemem Finlandii może być kronizm, do którego odnosi się artykuł umieszczony na portalu yle.fi, nawiązując do „good old boys”*. Wyrażenie to funkcjonuje w amerykańskim slangu i może mieć zarówno pozytywne, jak i negatywne znaczenie. W przypadku przestępstw w białych kołnierzykach, nawiązuje ono do niepieniężnych korzyści i wyświadczania przysług starym przyjaciołom, czy rodzinie. Sieć takich nieformalnych powiązań zaczyna budzić coraz większe wątpliwości w Finlandii .

„Turun Sanomat” jest opiniotwórczą gazetą z ponad stuletnią tradycją. Jest jednym z trzech największych dzienników w Finlandii.

* a także “good ol' boy lub good ole boy”

Źródła: yle.fi (19.07.209); newsroom.finland.fi (20.7.2009; urbandictionary.com

do góry