Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Brytyjczyk walczy z ekstradycją do USA

Brytyjski obywatel oskarżany o udział w międzynarodowej aferze łapówkarskiej walczy z próbą wydania go Stanom Zjednoczonym. Jest to świeży sprawdzian dla spornych zasad dotyczących ekstradycji, obowiązujących pomiędzy Wielką Brytanią i Stanami Zjednoczonymi.

Amerykańscy prokuratorzy oskarżyli 60-letniego radcę prawnego Jeffreya Tesslera o pośrednictwo w przekazaniu nigeryjskim politykom, włączając w to prezydenta państwa, łapówek na kwotę 130 milionów dolarów.


Sprawa może stać się kolejną częścią kontrowersji wokół nierówności praw pomiędzy oboma państwami w przepisach dotyczących ekstradycji. Według amerykańskiego aktu oskarżenia do części zarzucanych Teslerowi przestępstw miało dojść w Wielkiej Brytanii.

Dochodzenie w sprawie łapówek toczy się od 2003 roku i obejmuje przynajmniej 5 państw, ale brytyjski Urząd ds. Poważnych Przestępstw Gospodarczych (SFO) nie prowadzi w tej sprawie postępowania przeciwko Teslerowi.

Tesler pracował dla firmy należącej do koncernu Haliburton, który był w przeszłości kierowany przez amerykańskiego wiceprezydenta Dicka Cheneya. Odrzuca on jednak wszelkie zarzuty.

Źródło: guardian.co.uk (12.06.2009)

 

do góry