Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Przyjaciel Sarcozy'ego pozbawiony fotela burmistrza

15.06.2009 Paryż. Francuski przedsiębiorca, Serge Dassault, bliski przyjaciel prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego, został pozbawiony urzędu burmistrza podparyskiego Corbeil-Essonnes, po tym, jak media francuskie doniosły o przekupywaniu wyborców. Rada Stanu - najwyższy sąd Republiki Francuskiej, unieważniła jego zwycięstwo w wyścigu o fotel mera miasta z powodu prezentów pieniężnych dla głosujących.

Dassault jest właścicielem dziennika "Le Figaro". W 2008 roku wygrał wybory, w których jego głównym przeciwnikiem był Bruno Piriou z Partii Komunistycznej. O zwycięstwie przesądziła różnica 170 z 13, 455 głosów. Dodatkową karą, jaką Rada Stanu nałożyła na niego, oprócz pozbawienia urzędu, który zajmował od 1995 roku, jest zakaz zajmowania stanowiska w polityce przez rok. Oznacza to, że nie wystartuje on w następnych wyborach zasądzonych za 3 miesiące.

Pomimo kłopotów przyjaciel prezydenta Francji, jednocześnie poseł Unii na Rzecz Ruchu Ludowego (Union pour un mouvement populaire – UMP) nadal pozostaje senatorem.

Źródło: monstersandcritics.com (06.06.09)

do góry