Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Relacje dyplomatyczne z Kambodżą zagrożone

8.06.2009 Phom Penh. Wysocy rangą urzędnicy kambodżańscy przyznali na początku czerwca, że uwagi ambasador Stanów Zjednoczonych, Carol Rodley, na temat korupcji mogą popsuć stosunki dyplomatyczne między tymi dwoma krajami - donosi Heng Reaksmey, w reportażu "Cambodia Lashes US Over Corruption Statement" na łamach VOA News.

Carol Rodley brała udział w koncercie pod hasłem "Czyste ręce" organizowanym przez Pakt dla Kambodży na Narodowym Stadionie Olimpijskim, który odbył się  30 maja 2009 roku. Podczas koncertu pani ambasador oświadczyła, że straty budżetu państwa z powodu korupcji sięgają w Kambodży 500 milionów dolarów rocznie.

Na blogach khmerization.glob.spot i ki-media.blogspot.com podano przetłumaczoną wersję wystąpienia ambasador Rodley, która powiedziała:

„Wiele badań wskazuje, że korupcja w Kambodży powoduje roczne straty wpływu do budżetu rzędu 500 milionów dolarów. Ta kwota mogłaby pomóc w różnych inwestycjach, np. w edukacji, służbie zdrowia, czy tworzeniu dodatkowych miejsc pracy dla obywateli Kambodży. 500 milionów dolarów jest równoznaczne z kosztami budowy 20 tysięcy pomieszczeń, mogłoby też podnieść o 260 dolarów rocznie zarobki urzędników w tym kraju". Ambasador wspomniała również, iż ma nadzieję, że w 2009 roku wprowadzona zostanie w Kambodży ustawa antykorupcyjna. Zaznaczyła przy tym, że podejmowane są działania, by rząd Kambodży dotrzymał swojej obietnicy ratyfikacji prawa antykorupcyjnego, ponieważ podczas wyborów w 2008 roku wszystkie partie polityczne obiecywały stosowną ustawę. Teraz nadszedł czas, by wprowadzić prawo w praktykę.

W koncercie "Czyste ręce" wzięli udział artyści i piosenkarze kambodżańscy oraz grupa kabaretowa Neay Koy. Hout Ratanak z Paktu dla Kambodży powiedziała, że był to pierwszy koncert organizowany przez jej organizację, który okazał się od razu dużym sukcesem. Koncert zgromadził dziesiątki tysięcy uczestników i zakończył się piosenką “Pong-sav-da Khmer” - "Historia Khmerów" śpiewaną przez wszystkich wykonawców.

Na konferencji prasowej kilka dni po koncercie Om Yentieng doradca Hun Sen i szef rządowej agendy antykorupcyjnej określił uwagi ambasador jako jednostronne.
 

Źródła: khmerization.blogspot.com; ki-media.blogspot.com; voanews.com (02.06.09)

do góry