Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci zatrzymani za powiązania z handlarzami

Meksyk. Co najmniej 25 policjantów zostało zatrzymanych w północnym Meksyku w poniedziałek, pod zarzutem powiązań z handlarzami narkotyków.

Zatrzymań dokonano w celu walki z korupcją wśród policjantów oraz urzędników państwowych, która to stanowi główną przeszkodę w zwalczaniu karteli narkotykowych. W zeszłym tygodniu urzędnicy federalni aresztowali dziesięciu burmistrzów oraz dwudziestu innych urzędników w stanie Michoacan, pod zarzutem ochrony kartelu La Familia.


W wydanym oświadczeniu, rząd stanu Nuevo Leon informuje, że żołnierze wraz ze stanowymi oraz federalnymi agentami zatrzymali funkcjonariuszy lokalnej policji w celu przesłuchania, po tym, jak żołnierze dotarli do dowodów wskazujących na ich powiązania z dilerami narkotyków, którzy zostali aresztowani w zeszłym miesiącu.

25 zatrzymanych funkcjonariuszy przebywa na komendach policji w Monterrey, San Nicolas de los Garza i Apodaca. Przed budynkami zebrało się około 60 osób podających się za krewnych zatrzymanych funkcjonariuszy. Zebrani ludzie protestowali przeciwko wojskowej ingerencji w sprawy i funkcjonowanie policji.

Prezydent Felipe Calderon wyznaczył ponad 40 tysięcy żołnierzy w całym kraju do walki z handlem narkotykami i potwierdził, że korupcja wśród meksykańskiej policji jest wszechobecna na każdym szczeblu.

Źródło: guardian.co.uk (2.06.2009) 

do góry