Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Shahid Malik rezygnuje z pełnionej funkcji

Shahid Malik zrezygnował z pełnienia funkcji podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości w rządzie laburzystów, przynajmniej do czasu wyjaśnienia jego sprawy. Decyzja spowodowana została ujawnieniem przez brytyjski dziennik Daily Telegraph zarzutów dotyczących jego wydatków. Shahid Malik to kolejny w ostatnim czasie antybohater na brytyjskiej scenie politycznej.

Shahid Malik zrezygnował z zajmowanego stanowiska w obliczu kierowanych pod jego adresem podejrzeń, według których umowa najmu jego głównej rezydencji może naruszać obowiązujący w brytyjskim parlamencie kodeks etyki.


W 2001 roku za 85 tysięcy funtów Malik kupił dom w Peckham, cztery lata przed wyborem do parlamentu. Po wyborach w 2005 roku, wyznaczył go jako swój „drugi dom” i w ramach należnego deputowanym Izby Gmin dodatku mieszkaniowego zwrócił się o dofinansowanie w maksymalnej przysługującej wysokości.

Podczas pierwszego roku urzędowania, złożył trzynaście próśb o dofinansowanie z tytułu nakładów poniesionych na wyposażenie wnętrz. Były to między innymi wydatki na meble oraz urządzenia elektryczne na ponad 7 tysięcy funtów. Biuro do spraw wydatków parlamentarzystów zablokowało kilka pozycji i ostatecznie Malik otrzymał 6,147 funtów zwrotu. Jednocześnie co miesiąc otrzymywał zwrot maksymalnej dopuszczalnej kwoty z tytułu zwrotu kosztów wyżywienia, co stanowiło 400  funtów.

Wydatki na dom w Peckham kontynuował w latach 2007-2008, zwracając się z dwudziestoma czteroma wnioskami o zwrot kosztów zakupu mebli, elementów dekoracyjnych oraz urządzeń elektronicznych.

Źródła: telegraph.co.uk (15.05.2009), news.bbc.co.uk (15.05.2009)

 

 

 

do góry