Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wniosek o ekstradycję Brytyjczyka

13.05.2009 Amerykańscy prokuratorzy rozważają wszczęcie procedury ekstradycyjnej wobec Brytyjczyka, Jeffrey’a Teslera*, którego uważa się za pośrednika (ang. bagman) w przekazaniu 180 milionów dolarów nigeryjskim politykom, w tym jednemu z prezydentów tego kraju.

Sprawa korupcji, która pchnęła śledczych do postawienia aktu oskarżenia dotyczy budowy stacji przesyłu gazu na Bonny Island w Nigerii, za którą konsorcjum otrzymało 6 miliardów dolarów - podaje brytyjski "Guardian". Śledztwo zaczęło się we Francji w 2003 roku, zostało następnie przeniesione do Waszyngtonu, gdzie kierował nim Mark Mendelson z Departamentu Sprawiedliwości. Pomoc zaoferowało również brytyjskie Biuro ds. Nadużyć (Serious Fraud Office).

Prokurator nigeryjski, Nuhu Ribadu, który przewodniczył antykorupcyjnej komisji badającej sprawę Bonny Island  musiał emigrować do Wielkiej Brytanii po tym, gdy jego opancerzony samochód został ostrzelany. Ribadu stwierdził, że „korupcja jest motorem napędowym w Nigerii i wszystko się na niej opiera”.

* Tesler posiada również izraelskie obywatelstwo i według przedstawicieli banków w Szwajcarii, 2,26 miliona dolarów zostało przez niego przesłane na konta członków jego rodziny w Izraelu

 
Źródło: guardian.co.uk(08.05.2009)

do góry