Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Aresztowanie Lozady szczytem niesprawiedliwości

Policja w Manili aresztowała Rodolfo “Jun” Lozadę, wistleblowera i kluczowego świadka w sprawie nieprawidłowości związanych z opiewającym na kwotę 320 milionów dolarów kontraktem, zawartym między filipińskim rządem - poprzez państwową telewizję filipińską, National Broadcasting Network (NBN) a chińską firmą Zhong Xing Telecommunication Equipment Company Limited (ZTE).

Lozada został aresztowany pod zarzutem krzywoprzysięstwa. Oskarżenie wniósł były szef sztabu prezydent Arroyo - Michael Defensor, jednocześnie upominając byłego prezydenta Josepha Estradę za potępienie aresztowania Lozady i nazwanie  tego faktu „najwyższą niesprawiedliwością” skierowaną przeciw Filipińczykom.


„Teraz jest jasne, że pod rządami tej administracji, uciszany jest głos prawdy, tymczasem dominuje korupcja”, powiedział Estrada w wydanym oświadczeniu. „To nie jest sposób w jaki powinna działać demokracja”.

Tymczasowy przewodniczący Senatu Jinggoy Ejercito Estrada, lider mniejszości parlamentarnej Aquilino Pimentel Jr., senator Manuel „Mar” Roxas, Francis Pangilinan oraz Pia Cayetano są zdania, że aresztowanie Lozady jest próbą zatajenia prawdy w sprawie kontraktu ZTE-NBN.

Jak twierdzą, obecna administracja tłumiła prawdę o wielu skandalach, takich jak podejrzenie oszustwa w wyborach z 2004 roku, tajne konta bankowe i gromadzenie na nich pieniędzy.

Źródła: tribune.net.ph (30.04.2009), malaya.com.ph (30.04.2009)

do góry