Sukcesy Białorusi w walce z korupcją
06.05.2009 Moskwa. Białoruska agencja informacyjna BelTA podała, że na posiedzeniu Biura Prokuratora Generalnego Białorusi oraz Prokuratora Generalnego Rosji - Grigorija Wasiljewicza i Jurija Czajki, które odbyło się w Moskwie 27 kwietnia wydano wspólne oświadczenie, w którym określono walkę z korupcją, jako podstawę zapewnienia praworządności w państwie.
Jak podaje białoruska agencja, Białoruś wprowadziła antykorupcyjne ustawodawstwo z pomocą środków organizacyjnych, prewencyjnych i innych. Właściwe organy nadzorcze Białorusi, czytamy w oświadczeniu, monitorują skuteczność środków prewencyjnych i innych antykorupcyjnych działań.
W 2008 roku Biuro Prokuratora Generalnego Białorusi przygotowało poprawki do prawa antykorupcyjnego, które określają cały system zadań i działań, dzięki którym zostaną one zrealizowane, a mających na celu walkę z korupcją.
Kilka dni przed porozumieniem biur prokuratorów Rosji i Białorusi, również eksperci Białorusi i Iranu wnieśli, 25 kwietnia 2009 roku, poprawki do projektu memorandum o współpracy ministrów sprawiedliwości obu krajów.
Przyszły dokument stworzy podstawy prawne, które przyniosą dwustronne korzyści dla obu ministerstw – podaje agencja BeITA. Dokument ten przyczyni się do rozwoju współpracy białorusko – irańskiej na płaszczyźnie prawnej, rozszerzenia obecnych relacji między sądami i instytucjami wymiaru sprawiedliwości obu krajów – informuje agencja, opierając się na wypowiedzi przedstawiciela Ministerstwa Sprawiedliwości Białorusi.
Ta sama agencja na swojej stronie internetowej podaje, 24 kwietnia 2009 roku, za biurem prasowym Prezydenta Białorusi, informację o skutkach Dekretu Nr 3 noszącego nazwę - „Środki do skutecznej walki z korupcją”, który umożliwia agencjom bezpieczeństwa i spraw wewnętrznych prowadzenie dochodzeń w sprawach o korupcję wraz z organami prokuratorskimi.
W 2007 roku Białoruś uznała, że zwalcza korupcję skuteczniej niż inne państwa (Mikołaj Czerhiniec 10.05.2007 – Przewodniczący Komisji Stałej Zgromadzenia Narodowego Białorusi ds. Spraw Międzynarodowych i Bezpieczeństwa Narodowego). Stworzono program walki z nią, obejmujący lata 2007-2010, który miał pomóc w zintensyfikowaniu wysiłków stróżów prawa w przeciwdziałaniu i wykrywaniu przestępstw korupcyjnych.
Mikołaj Czerhiniec zauważył, że w tamtym czasie wszyscy specjaliści, włączając w to ekspertów zagranicznych potwierdzali, że Białoruś jest skuteczniejsza w zwalczaniu korupcji niż inne państwa. System ochrony prawnej na Białorusi jest bardziej wydajny niż gdzie indziej. Niemniej, z powodu tego, że prowadzi się dochodzenia w sprawie różnych typów przestępstw korupcyjnych, wspomniany program, według przewodniczącego, jest podstawowym dokumentem skierowanym na zapobieganie przestępstwom korupcyjnym i wspomagającym skuteczność walki z korupcją.
Według danych z 2006 roku, następował ciągły spadek przestępstw korupcyjnych na Białorusi (BeITA 04.12.2006). Potwierdził to 4 grudnia 2006 roku prokurator generalny Białorusi Piotr Miklasiewicz w rozmowie z prezydentem Aleksandrem Łukaszenką.
Przez 10 miesięcy 2006 roku wykryto około 3 tysięcy przestępstw korupcyjnych, włączając w to 920 przypadki związane z przyjęciem lub wręczeniem łapówki, co stanowi liczbę nieznacznie mniejszą niż w tym samym okresie roku poprzedniego. Piotr Miklasiewicz sukces ten przypisał polityce państwa w zwalczaniu korupcji.
Źródło:.belta.by ( 27.04.2009, 25.04.2009; 10.05.2009; 04.12.2009)