Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Peru udziela azylu Rosalesowi

Peru przyznało azyl opozycyjnemu przywódcy prezydenta Wenezueli Hugo Chaveza, Manuelowi Rosalesowi. Jak twierdzi, był politycznie prześladowany przez aparat rządzący Chaveza.

Manuel Rosales, przeciwnik Chaveza w wyborach prezydenckich w 2006 roku, twierdzi, że stawiane mu zarzuty korupcyjne są bezzasadne. Od zeszłego miesiąca Rosales, w obawie przed aresztowaniem, pozostawał w ukryciu.

Wenezuelski Minister Spraw Wewnętrznych Tareck el-Aissami wcześniej nazwał Rosalesa uciekającym przestępcą. Wydał oświadczenie, w którym stwierdził, że decyzja Peru o udzieleniu azylu Rosalesowi „jest kpiną z prawa międzynarodowego, jest wymierzona przeciwko walce z korupcją i znieważa obywateli Wenezueli”.

Rosales, który w zeszłym roku został wybrany burmistrzem drugiego co do wielkości miasta Wenezueli, Maracaibo, odpiera stawiane mu zarzuty wielomilionowej korupcji. Zarzuty dotyczą czasu, kiedy Rosales pełnił funkcję gubernatora stanu Zulia. Śledczy zarzucają mu, że wartość zadeklarowanego przez niego majątku była znacznie mniejsza, niż wykazał później stan jego konta bankowego. Rosales wyjaśniał, że pieniądze zarobił na rancho, którego jest właścicielem, i że wykazał je w zeznaniu podatkowym.

Źródła: news.bbc.co.uk (27.04.2009), ohio.com (28.04.2009), miamiherald.com (29.04.2009)

do góry