Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policja z USA będzie szkolić kolegów z Meksyku

Waszyngton. Stany Zjednoczone i Meksyk wspólnie przygotowują plan wysłania 300 amerykańskich byłych funkcjonariuszy organów porządku publicznego do Meksyku, w celu przeszkolenia tysięcy meksykańskich śledczych do walki z kartelami narkotykowymi.

Meksykańscy urzędnicy państwowi wyselekcjonują około 9 tysięcy policjantów w celu przeszkolenia ich. Nie ujawniono miejsca, w którym prowadzone będą szkolenia. Celem tego przedsięwzięcia jest stłumienie szerzącej się w kraju na ogromną skalę korupcji i przemocy.


Urzędnicy zostali zapoznani z propozycją, jednak nie upoważniono ich do ujawniania informacji w tej sprawie. Jak powiedzieli, plan zakłada stworzenie akademii porządku publicznego, w której śledczy z Meksyku byliby szkoleni z zakresu przemytu broni i narkotyków, prania pieniędzy, badania odcisków palców oraz innych dyscyplin kluczowych dla powodzenia ich walki z kartelami narkotykowymi i innymi grupami przestępczymi. Realizację programu po amerykańskiej stronie nadzorował będzie Departament Stanu.


Dyrektor międzynarodowego stowarzyszenia skupiającego pedagogów i trenerów z zakresu egzekwowania prawa (International Law Enforcement Educators and Trainers Association – ILEETA), Ed Nowicki przyznał, że „to poważny krok”. „Egzekwowanie prawa w Meksyku jest w opłakanym stanie”.

Źródło: usatoday.com (23.04.2009)

do góry