Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Lider Partii Liberalnej w NY aresztowany

21.04.2009 Nowy Jork. W środę, 15 kwietnia, aresztowano przewodniczącego Partii Liberalnej w Nowym Jorku pod zarzutem przyjęcia ponad 800 tysięcy dolarów jako zapłaty za polityczne przysługi świadczone byłemu stanowemu biegłemu rewidentowi. - Alanowi G. Hevesi'emu.

Między 2004 a 2006 Harding przyjął tzw. finding fee (znaleźne), czyli wynagrodzenie za znalezienie czegoś odpowiedniego dla osoby lub firmy, tak by tamta mogła na tym zbić niezły interes. Znalazca – Finder nie uczestniczy w dalszym biznesie, jego wkładem są informacje, za które otrzymuje swoją dolę. W przypadku Hardinga, dwie firmy inwestycyjne zapłaciły za pomoc w przydzieleniu im 100 milionów dolarów w celu zainwestowania – kwoty pochodzącej z funduszu emerytalnego dla stanu NY o wartości 122 miliardów dolarów – zgodnie z oskarżeniem karnym wzniesionym przez biuro prokuratora Cuomo. Prokurator określił ten proceder, jako używanie publicznych funduszy jak skarbonki, z której wypłacano pieniądze dla tych, którzy wyświadczyli im polityczną przysługę, dodając, że "ich cynizm zapiera dech w piersiach".

Liczący 123 punkty akt oskarżenia wskazuje na dwóch pomocników Hevesiego, którzy sprzedawali dostęp do funduszy emerytalnych. Samo śledztwo skupia się na płatnościach czynionych przez firmy inwestycyjne dla pośredników, którzy organizowali interesy wykorzystując wspomniane fundusze. Podczas, gdy takie płatności są legalne, to powodują konflikt interesów i stają się sprzeczne z prawem gdy są wykorzystane do przekupienia urzędnika państwowego.

* Russell Harding w marcu 2005 roku przyznał się do sprzeniewierzeń i posiadania dziecięcej pornografii

Źródła: The New York Times, czwartek 16. 04.2009, wydanie nowojorskie s.A 23; newsfeedresearcher.com (16.04.2009) 

do góry