Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Chorwacja przeklęta przez przestępczość i korupcję

21.04.2009. Brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega odwiedzających tego lata Chorwację przed zagrożeniem przestępczością zorganizowaną.

Jak mówi Natasha Srdoc z jednej z organizacji antykorupcyjnych Adriatic Institute for Public Policy, korupcja jest widoczna wśród urzędników państwowych i ludzi na poziomie ministerialnym z majątkiem niewiadomego pochodzenia.

Chorwacki Minister Sprawiedliwości Ivan Simonovic przyrzekł skonfiskować nielegalnie zdobyte majątki, zwiększyć ochronę świadków oraz przyspieszyć śledztwa prowadzone w sprawach o korupcję.

Chorwacja została zmuszona do podjęcia pewnych działań w związku z kandydowaniem do Unii Europejskiej. Niektórzy jednak, jak profesor nauk politycznych z Uniwersytetu w Zagrzebiu Zarko Puhovski mówią o podwójnych standardach.

Inni sugerują, że niektóre państwa członkowskie UE przeciwne rozszerzaniu Unii, wyolbrzymiają problemy Chorwacji na tle przestępczości zorganizowanej i korupcji w celu ograniczenia jej szans na przystąpienie do organizacji.

Źródło: news.bbc.co.uk (15.04.2009)

do góry