Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Sąd federalny uchylił wyrok dla Stevensa

10.04.2009 Waszyngton. Sąd federalny uchylił wyrok skazujący byłego senatora Alaski oskarżonego o korupcję. Ted Stevens, najdłuższy stażem republikański senator, stracił fotel w wyborach w listopadzie zeszłego roku.

W październiku zeszłego roku Stevens został skazany za złożenie niezgodnego z prawdą oświadczenia majątkowego, w którym zataił przyjęcie korzyści majątkowych na kwotę 250 tysięcy dolarów.

Sędzia Emmet Sullivan wytknął Departamentowi Sprawiedliwości US rażące uchybienia i odrzucił siedem, ciążących na Stevensie zarzutów. Co więcej, nakazał jednemu z waszyngtońskich prawników – Henryemu Schuelke –  rozpoczęcie postępowania karnego dotyczącego utrudniania pracy wymiaru sprawiedliwości przez sześcioosobowy zespół prokuratorów prowadzących sprawę Stevensa.

Stevens odetchnął z ulgą, przyznając, że zakończony wcześniej proces niemal doprowadził go do utraty wiary w amerykański wymiar sprawiedliwości. Jego zdaniem prokuratorzy nigdy nie będą w stanie zrozumieć, jak duże piętno wywarło na jego życiu poprzednie oskarżenie.

Według werdyktu sądu federalnego, poprzedni proces był skażony rządowymi pomyłkami, a prawnicy Departamentu Sprawiedliwości dopuścili się olbrzymich zaniechań, między innymi poprzez niedostarczenie dokumentów obrońcom Stevensa.

Źródło: english.aljazeera.net (07.04.2009)

do góry