Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wenezuela: Opozycyjny lider się ukrywa

2.04.2009 Caracas. Przywódca wenezuelskiej opozycji i obecny burmistrz miasta Maracaibo Manuel Rosales, wobec którego prowadzone jest postępowanie w sprawie korupcji, z powodu prześladowania i grożącego mu niebezpieczeństwa ukrywa się gdzieś w Maracaibo. Takie informacje przekazali przedstawiciele jego partii.

W zeszłym roku Chavez przyrzekł wsadzić Rosalesa do więzienia. Jednak rząd Chaveza twierdzi, że prowadzone dochodzenie jest zwykłym postępowaniem, a Rosales ma być osądzony za bezprawne wzbogacenie. Zarzuty dotyczą lat 2000-2004, kiedy obecny burmistrz miasta Maracaibo pełnił funkcję gubernatora stanu Zulia.

Omar Barboza przedstawiciel partii Rosalesa, socjaldemokratycznego ugrupowania Nowe Czasy (New Time) poinformował, że Rosales przebywa w „bezpiecznym miejscu”. Zarówno Trejo, jak i Barboza zapewniają, że Rosales nie opuścił kraju, w przeciwieństwie do tego, co twierdzi jeden ze zwolenników Chaveza.

Rząd Chaveza wykorzystał system prawny do zepchnięcia na boczny tor innych opozycyjnych przywódców. W ubiegłym roku urzędnicy zablokowali kandydaturę Leopoldo Lopeza, który miał szansę na wygranie wyborów w Caracas. Typowano go również na kandydata w wyborach prezydenckich.

Rosales jest najbardziej widoczną twarzą wenezuelskiej opozycji. Był głównym konkurentem obecnego prezydenta Wenezueli Hugo Chaveza w 2006 roku i został przez niego pokonany. Obecną sytuację Rosales nazywa próbą usunięcia go z polityki.

Źródła: reuters.com, cbsnews.com

do góry