Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Szef opozycji w Japonii dalej walczy

25.03.2009 Tokio. Bliski współpracownik przewodniczącego opozycji parlamentarnej w Japonii został oskarżony o złamanie przepisów dotyczących finansowania partii politycznych, przez co pod znakiem zapytania postawił przyszłość szefa swojej partii.

Prokuratura oskarżyła Takanoriego Okubo o złamanie przepisów dotyczących finansowania partii politycznych. Został on aresztowany 3 marca pod zarzutem niezgłoszenia przyjęcia 21 milionów jenów (300 tysięcy dolarów). Przepisy zabraniają politykom przyjmowania pieniędzy od osób prawnych. Oskarżony uniknął jednak poważniejszych zarzutów korupcyjnych.

Weteran polityki Ichiro Ozawa ogłosił, że nie ustąpi ze stanowiska opozycyjnej Demokratycznej Partii Japonii pomimo postawienia w stan oskarżenia przed raptem kilkoma godzinami jego bliskiego współpracownika. Ze łzami w oczach podczas konferencji prasowej stwierdził, że jest niewinny, przeprosił za powstały skandal i obiecał, że pozostanie na czele głównej partii opozycyjnej, by walczyć o zwycięstwo i fotel premiera w przewidzianych na wrzesień wyborach parlamentarnych.

Ale wybuchłe zamieszanie uderzyło także w rządzącą Partię Liberalno-Demokratyczną premiera Taro Aso. Kilku jej członków również przyznało się do przyjęcia pieniędzy od firmy Nishimatsu.

Źródła: Agence France-Presse, The Australian 

do góry