Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Gubernator zmienia kulturę etyczną Illinois

28.03.2009. W grudniu ubiegłego roku gubernator Rod Blagojevich został aresztowany pod zarzutem korupcji politycznej. W styczniu został poddany impeachmentowi oraz usunięty z urzędu przez Senat. Prokurator stanu Sangamon John Schmidt rozważa ewentualność oskarżenia senatora Rolanda Burrisa (desygnowanego przez Blagojevicha) za krzywoprzysięstwo.

Gubernator Pat Quinn, który objął stanowisko po odwołaniu Blagojevicha, zamierza zmienić całą kulturę etyczną rządu stanu Illinois. Jedną z propozycji, które mają być pomocne przy tworzeniu nowej kultury etycznej, jest stworzenie niezależnej komisji etyki.

Niezależna komisja powinna być odpowiedzialna za wybór kandydatów na wakujące miejsca w Senacie. Takie rozwiązanie ma zapewnić wybór kandydatów na podstawie obiektywnych przesłanek, nie zaś na podstawie politycznego prawa protektoratu.

Gubernator Quinn proponuje również utworzenie urzędu Inspektora Generalnego Stanu Illinois, który miałby podlegać prokuratorowi generalnemu stanu Illinois. Quinn ma ponadto zamiar przeforsować przepisy, zgodnie z którymi wręczenie urzędnikowi lub przyjęcie przez niego prezentu o wartości przewyższającej 75 dolarów, byłoby niezgodne z prawem.

Inną propozycją gubernatora są ograniczenia dotyczące gospodarowania środkami przeznaczonymi na kampanie wyborcze.

Źródło: suntimes.com

do góry