Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Brytyjski prawnik Berlusconiego skazany

Mediolan. Brytyjski prawnik David Mills oskarżony o przyjęcie 600 tysięcy dolarów w zamian za składanie fałszywych zeznań na rzecz Premiera Włoch Silvio Berlusconiego, został we wtorek skazany za korupcję na cztery i pół roku więzienia. David Mills utrzymuje, że jest niewinny i będzie się odwoływał od wyroku.

David Mills w latach 90-tych pracował dla koncernu Berlusconiego Fininvest i w dwóch procesach korupcyjnych fałszywie zeznawał na jego korzyść. Jeden z procesów dotyczył płacenia łapówek dla policji podatkowej. Mills miał otrzymać pieniądze za zachowanie milczenia w sprawie unikania płacenia podatków przez firmy Berlusconiego. Mills był ekspertem podatkowym, a jego zeznania miały oczyścić Berlusconiego i jego firmę.


Drugi proces wiązał się z nielegalnym finansowaniem partii politycznych przez Fininvest (tzw. afera All Iberian).

Berlusconi był współoskarżonym w procesie Millsa, jednak jego udział w sprawie został zawieszony w zeszłym roku, po przegłosowaniu w konserwatywnym parlamencie ustawy zapewniającej immunitet  czterem najwyższym urzędnikom w państwie, w tym również premierowi, na czas sprawowanych przez nich funkcji.

Źródła: news.bbc.co.uk, www.chron.com, www.timesonline.co.uk

do góry