Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nowy szef KNAB

10.02.2009 Ryga. Krajowa Rada Bezpieczeństwa wybrała jednego z dwóch kandydatów na nowego szefa Biura Zwalczania i Zapobiegania Korupcji (KNAB). Został nim Normunds Vilnitis. Następnym krokiem jest przedstawienie jego kandydatury do zatwierdzenia przez Radę Ministrów. Informację o wyborze podał prasie minister spraw zagranicznych Maris Riekstins.

Prokurator Generalny Łotwy Janis Maizitis powiedział, że podczas kilkakrotnych spotkań z Vilnitisem uznał, że jest on lepszym kandydatem niż, ubiegający się również o stanowisko szefa KNAB - Arturus Zvejsalnieks.

KNAB przez długi czas pozostawał bez szefa. W czerwcu ubiegłego roku zwolniono Aleksejsa Loskutovsa, poprzedniego szefa Biura, po odkryciu, że dwaj pracownicy agencji antykorupcyjnej przywłaszczyli sobie środki finansowe Biura.

Minister Spraw Wewnętrznych Mareks Seglins potwierdził, że również w jego opinii kandydatura Vilnitisa jest korzystna z uwagi na jego doświadczenie i wiedzę z dziedziny prawa.

Biuro Przeciwdziałania i Zwalczania Korupcji (Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs  KNAB) jest głównym łotewskim organem antykorupcyjnym. Jego zadaniem jest zwalczanie korupcji na Łotwie w skoordynowany i całościowy sposób poprzez prewencję, wykrywanie i edukację.

KNAB został powołany do życia w październiku 2002 roku wraz z wyznaczeniem Guntisa Rutkisa na stanowisko jego pierwszego szefa, zaś pełną zdolność do działania osiągnęło w lutym 2003. KNAB jest niezależnym organem administracji publicznej nadzorowanym przez rząd. Nadzór sprawuje premier, jednak jedynie w zakresie legalności podejmowanych działań. Biuro posiada uprawnienia policyjne. Zgodnie ze stanem na dzień 2 stycznia 2008 roku zatrudnia 144 osoby.

Źródła: The Balic Times; knab.gov.lv

do góry