Korupcja = śmierć
29.01.2009. W Iranie wykonano wyrok śmierci na przedsiębiorcy, skazanym za korupcję. Trzech pracowników celnych otrzymało również karę śmierci i oczekują na jej wykonanie. Taki wyrok, według obserwatorów, jest niezwykle rzadko stosowany wobec sprawców przestępstw ekonomicznych w tym kraju.
Rzecznik wymiaru sprawiedliwości Alireza Jamshidi powiedział, że nie jest mu wiadomo, czy wykonanie wyroku śmierci było pierwszą egzekucją za korupcję, wykonaną w Republice Islamskiej, której przywódcy opowiedzieli się za wykorzenieniem łapownictwa.
Również na początku stycznia 2009 roku, sąd skazał 3 pracowników państwowego przedsiębiorstwa wydobywczego na kary 10 lat więzienia i 74 rózgi dla każdego za przyjęcie łapówek na łączną kwotę 23 miliardów riali.
W grudniu 2008 roku, czterech byłych urzędników, w tym jednego z głównych przedstawicieli Ministrerstwa Zasobów Naturalnych i byłego dyrektora urzędu celnego, zostało uwięzionych za przyjęcie łapówek i sprzeniewierzenie publicznych funduszy.
Od czasu rewolucji w 1979 roku Iran stosuje prawo Szariatu, według którego morderstwo, cudzołóstwo, gwałt, napad z bronią w ręku, odstępstwo od wiary i handel narkotykami są karane śmiercią. Liczba wyroków śmierci za te przestępstwa drastycznie wzrosła od czasu, kiedy policja zapowiedziała walkę z niemoralnym prowadzeniem się. Według Amnesty International Iran ma jeden z najwyższych wskaźników wykonywania kar śmierci na świecie.
Media donoszą, że w 2008 roku w Iranie dokonano egzekucji na 300 osobach. Od początku 2009 roku wyrok śmierci wykonano na 28 skazanych.
Kara śmierci jest w Iranie wykonywana zazwyczaj przez powieszenie.
Źródła: mail online news, Reuters; bbc.co.uk; dailymail.com