Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Fiat płaci 17,8 miliona dolarów w ramach ugody

Fiat, włoski producent samochodów, zgodził się zapłacić 17,8 miliona dolarów (11,9 miliona funtów) w ramach ugody za wręczanie łapówek urzędnikom irackiego reżimu Saddama Husseina w ramach programu Organizacji Narodów Zjednoczonych „Ropa za żywność”.

Według dokumentów złożonych w Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), trzy spółki zależne Fiata zapłaciły Irakowi ponad 4,3 miliona dolarów w latach 2000 -  2003, w ramach „opłat za usługi posprzedażowe”.

Fiat przyznał, że trzy jego spółki zależne, Iveco, CNH Italia oraz CNH France, dokonały „niewłaściwych płatności” irackiemu rządowi w celu pozyskania kontraktów na zapewnienie irackim ministerstwom pomp przemysłowych, narzędzi i innego wyposażenia.

Płatność oznaczała przekierowanie pieniędzy na konta kontrolowane przez Irakijczyków, zamiast na konta Organizacji Narodów Zjednoczonych utworzonych z przeznaczeniem na cele humanitarne.

Program „Ropa za żywność” został utworzony przez Radę Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1996 roku, aby umożliwić Irakowi otrzymanie pomocy humanitarnej, podczas gdy na kraj ten nałożone były międzynarodowe sankcje.

Źródło: The Times, autor: Marcus Leroux

do góry