Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Korupedia.org

W Indonezji powstała nowa strona internetowa mająca pomóc w walce z wszechobecną w kraju korupcją.

W nadziei na wzbudzenie wśród skorumpowanych oficjeli poczucia wstydu, indonezyjscy działacze i dziennikarze postanowili uruchomić stronę, na której publikowane są nazwiska i opis przestępstw popełnionych przez urzędników i inne osoby skazane za korupcję.

W nadziei na wzbudzenie wśród skorumpowanych oficjeli poczucia wstydu, indonezyjscy działacze i dziennikarze postanowili uruchomić stronę, na której publikowane są nazwiska i opis przestępstw popełnionych przez urzędników i inne osoby skazane za korupcję.

Nowa strona znajdująca się pod adresem Korupedia.org (Ensiklopedia Korupsi Indonesia), stanowić ma internetową encyklopedię korupcji, za pomocą której każdy może poznać szczegóły dotyczące korupcyjnych spraw i osób skazanych za korupcję.

Jak powiedziała Ratna Dasahasta, jedna z założycielek portalu, nie wszystkie informacje pojawiają się w mediach, a wgląd do sądowych dokumentów posiada niewiele osób. To oznacza, że obywatele potrzebują miejsca, w którym w łatwy sposób uzyskają dostęp do takich informacji.

"Jesteśmy zaniepokojeni faktem, że wiele osób skazanych za korupcję nie okazuje żadnego wstydu i zachowuje się tak, jakby niczego złego nie zrobiło", argumentowała Dasahasta. Jak powiedziała, pokazuje to, że korupcja jest postrzegana jako coś powszechnego, a nie jako coś, czego trzeba się wstydzić. Publikowane na Korupedia.org informacje mają zaś stanowić rodzaj sankcji społecznej.

Dotychczas opublikowana na stronie lista zawiera blisko 120 nazwisk osób skazanych za korupcję, ich fotografie, a także opis przestępstwa jakie zostało przez nie popełnione.

Oczekuje się, że lista będzie się powiększać. Dasahasta zwróciła uwagę, iż aktualnie administratorzy serwisu badają dokumentację sądową 900 spraw rozpatrywanych przez Sąd Najwyższy.

Od dnia uruchomienia strony, tj. od 12 czerwca tego roku, wyświetlano ją już blisko 2 miliony razy. Była także przedmiotem ataków hakerskich. Jak powiedziała Dasahasta, nie jest wiadome kto próbował zablokować stronę, jednak z pewnością był to ktoś, kto nie jest zadowolony z zawartych na niej treści.

Założyciele strony mają nadzieję, że jej funkcjonowanie przyczyni się do walki z powszechną w kraju kulturą korupcji.



Źródła:

http://blogs.wsj.com/searealtime/2012/06/30/new-indonesian-website-names-and-shames-corrupt-officials/

http://www.voanews.com/content/new-indonesian-website-takes-aim-at-graft/1253184.html

http://www.korupedia.org/reports/

 

 

 

do góry