Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Inauguracja programu antykorupcyjnego w Tajlandii

Premier Tajlandii, Yingluck Shinawatra, na specjalnej konferencji antykorupcyjnej przedstawiła rządowy program antykorupcyjny, który pod jej kierownictwem ma zostać wdrożony, by zmniejszyć skalę tego zjawiska i podnieść poziom przejrzystości kraju.

W trakcie wydarzenia dyskutowano nad takimi zagadnieniami, jak zwiększenie transparentności instytucji państwowych oraz udział sektora prywatnego i pozarządowego w przeciwdziałaniu korupcji. Zdaniem pani premier patologia ta zagraża bezpieczeństwu i stabilności rozwoju gospodarczego kraju, w związku z czym rząd uczyni z walki z nią swój priorytet. Szefowa rządu w tym celu przedstawiła program, do realizacji którego zobowiązane zostały wszystkie podległe jej podmioty.

Przewiduje on podjęcie aktywności na 4 płaszczyznach. Po pierwsze podniesienie stopnia przejrzystości administracji publicznej, w ramach której transparentnie przebiegać mają również procesy rekrutacji tak, by decydowały kompetencje a nie znajomości i łapówki, co jest obecnie zmorą w kraju. Kolejnym polem działania jest zachęcanie i propagowanie postaw demaskatorskich, by sami obywatele aktywnie włączyli się w walkę z korupcją. Innymi punktami programu są: uczulanie i uświadamianie społeczeństwa na temat zagrożeń, jakie niesie ze sobą korupcja oraz zaostrzenie kar za nią, ścisła ich egzekucja i bezkompromisowe ściganie sprawców.

Każdy z resortów zobowiązany został, by w ciągu miesiąca opracować propozycję, jak będzie mógł włączyć się do nakreślonego przez premier Shinawatrę ogólnego planu.

Organizatorem konferencji była Krajowa Komisja Antykorupcyjna. Wzięło w niej udział 600 uczestników reprezentujących ministerstwa i urzędy centralne, służby, jak również administrację samorządową oraz sektor prywatny.Źródła:

http://thainews.prd.go.th/en/news.php?id=255505180010

http://www.nationmultimedia.com/politics/Yingluck-launches-anti-corruption-campaign-30182356.html

http://www.bangkokpost.com/news/politics/294064/pm-vows-to-set-up-anti-graft-hub-to-target-state-agencies

 

 

do góry