Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Egzamin na wizji

Telewizja transmitowała egzamin pisemny będący etapem naboru do nowej instytucji antykorupcyjnej w Kirgistanie. Relacja na żywo zwiastować ma całkowicie nowe podejście do budowy przejrzystych i uczciwych kadr kraju.

Taka forma rekrutacji do państwowej instytucji to rewolucja w kraju, który nie może poszczycić się reputacją wolnego od korupcji, gdzie pracę zyskuje się często dzięki znajomościom i przekupstwu. Transmisja egzaminu w telewizji z jednej strony ma dowodzić jego przejrzystego i uczciwego przebiegu oraz, iż nikt nie był faworyzowany, z drugiej zniechęcić kandydatów do jakiejkolwiek próby oszustwa.

Osoby, które wzięły udział w tym nietypowym naborze to kandydaci do pracy w nowo formowanej służbie antykorupcyjnej, która ma zastąpić rozwiązaną, a okrytą niesławą policję finansową. Po teście z wiedzy i predyspozycji, czeka ich jeszcze sprawdzian zdrowia na komisji lekarskiej, test ze sprawności fizycznej oraz rozmowa kwalifikacyjna, które zadecydują o tym, kto spośród 1400 kandydatów obejmie 177 wolnych etatów.

Funkcjonariuszy rozwiązanej policji finansowej również dopuszczono do rekrutacji. Część z nich protestuje przeciwko likwidacji ich miejsca pracy, podnosząc argument, że skoro powołano je na mocy ustawy, to i na podstawie ustawy powinien zostać ukonstytuowany jego następca, czyli nowa jednostka antykorupcyjna. Natomiast zmiany wprowadził premier poprzez wydanie rozporządzenia.


Źródła:

http://www.washingtonpost.com/world/asia_pacific/applicants-to-corruption-riddled-kyrgyzstans-new-anti-graft-body-take-entrance-exams-on-tv/2012/04/09/gIQAloda5S_story.html

http://www.financialtaskforce.org/2012/04/09/kyrgyzstans-anti-corruption-watchdog-applicants-take-exam-on-live-tv/

http://www.universalnewswires.com/centralasia/business/viewstory.aspx?id=11762

 

 

do góry