Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Edukacyjne wideo przeciw korupcji w sporcie

Skazany za ustawienie wyniku meczu pakistański zawodnik krykieta Mohammad Aamer, wystąpił w pięciominutowym nagraniu wideo, w którym przestrzega przed skutkami korupcji.

Krótki film ze sportowcem w roli głównej stanowi oficjalne wideo Specjalnego Wydziału Antykorupcyjnego (Anti-Corruption Special Unit - ACSU) funkcjonującego w ramach Międzynarodowej Rady Krykieta (International Cricket Council - ICC) i zostało zamieszczone na stronie internetowej ICC.

19-letni Aamer został zwolniony z brytyjskiego aresztu w lutym tego roku, po odbyciu połowy z zasądzonego mu wyroku sześciu miesięcy pozbawienia wolności.

Leworęczny zawodnik został skazany za udział w ustawieniu wyniku meczu testowego rozgrywanego między Anglią a Pakistanem na angielskim stadionie Lords w 2010 roku, który zakończył się serią nieudanych serwów.

Za udział w sprzedaniu meczu skazanych zostało także dwóch innych zawodników, Salman Butt i Mohammad Asif. Aktualnie odsiadują oni kary pozbawienia wolności w wymiarze 30 i 12 miesięcy, nałożone przez brytyjski sąd w listopadzie ubiegłego roku.

Występujący w nagraniu Aamer nie odnosi się do innych graczy krykieta. Zamiast tego jednak, mówiąc o własnych doświadczeniach, formułuje ogólne ostrzeżenie. Jak powiedział, "więzienie nie jest dobrym miejscem dla nikogo". Zawodnik apeluje, by nie popełniać takich błędów, jakie popełnił on. Przyznał, że jego życie zostało zrujnowane w ciągu kilku godzin. Jednego dnia był na szczycie, a za chwilę przez wszystkich określany był mianem oszusta. Wyraził żal, że nikogo nie poinformował o zamiarze ustawienia meczu pomimo, iż wiedział, że to co robi jest złe. Jednak jak dodał, został poddany presji ze strony innych zawodników.

Źródła:

http://pakobserver.net/detailnews.asp?id=148804
http://icc-cricket.yahoo.net/media_interactive_zone/broadcast_video.php?mediaId=2801

 

 

do góry