Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Kosowo: Antykorupcyjny szef zatrzymany

Szef Grupy Zadaniowej ds. Przeciwdziałania Korupcji działającej przy prokuraturze Kosowa, został aresztowany za korupcję.

Jak donoszą od wtorku media, Nazmi Mustafi został zatrzymany na wniosek prokuratorów z prawno-policyjnej misji unijnej (Eulex) w Kosowie, w związku ze śledztwem prowadzonym w sprawie domniemanych łapówek, jakie miał przyjmować w zamian za odstępowanie od zarzutów. W areszcie spędzi co najmniej 30 dni.

W wydanym oświadczeniu prasowym Eulex poinformował, że zatrzymania są wynikiem śledztwa prowadzonego w sprawie nadużycia stanowiska i handlu wpływami.

Różne źródła przytaczają nieco odmienne informacje na temat liczby osób pozostających w zainteresowaniu organów ścigania w związku ze sprawą. Jak podają media, wraz z Mustafim zatrzymany został także Reshat Zherka. Według niektórych doniesień w zainteresowaniu prokuratury znajduje się także dwóch współpracowników Mustafiego, mających wymuszać łapówki od osób podejrzanych, w zamian za odstępowanie od zarzutów.

Kosowski dziennik "Zeri" w artykule zatytułowanym "Boss antykorupcyjny uwięziony" poinformował, że Mustafi został zatrzymany w swoim biurze. Ponadto przeszukano także jego dom.

Aresztowany szef Szef Grupy Zadaniowej ds. Przeciwdziałania Korupcji stał na jej czele od czasu jej utworzenia w 2010 roku. Jednostka rozpracowywała najbardziej wrażliwe sprawy, w tym przypadek dyrektora Banku Centralnego w Kosowie Hashima Rexhepiego, który został uwolniony od zarzutów.

Prokurator krajowy Ismet Kabashi przyznał, że "to cios dla organów ścigania w Kosowie" i przeprosił obywateli za czyny, jakich dopuścil się Mustafi. Zaapelował także do wszystkich osób, które dysponują informacjami w tej sprawie, by zgłaszały się do jego biura.

Źródła:
http://www.balkaninsight.com/en/article/kosovo-s-anti-corruption-chief-arrested-for-corruption
http://www.dailystar.com.lb/News/International/2012/Apr-03/169071-kosovo-arrests-anti-graft-boss-in-corruption-probe.ashx#axzz1r3I4N37c
http://www.balkaninsight.com/en/article/kabashi-apologizes-for-mustafi

 

 

 

do góry