Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Lista najbardziej skorumpowanych urzędników Rosji

Grupa rosyjskich biznesmenów pozostająca na uchodźctwie w Wielkiej Brytanii zapowiada publikację listy 50 najbardziej skorumpowanych funkcjonariuszy publicznych w Rosji. Media spekulują, że może znaleźć się na niej sam Władimir Putin.

Grupę występującą pod nazwą Międzynarodowy Komitet Antykorupcyjny tworzą majętni Rosjanie, którzy po zatargach z kremlowską administracją oraz z obawy przed prześladowaniem, schronienie znaleźli na Wyspach Brytyjskich. Jak sami zapowiadają, zamierzają opracować i upublicznić listę 50 funkcjonariuszy administracji państwowej, którzy są najbardziej skorumpowani. Na potwierdzenie swoich tez przedsiębiorcy mają mieć dowody zebrane w toku własnej działalności biznesowej.

Jako pierwszy o inicjatywie napisał tygodnik „The Sunday Times” oraz podało na falach Radio Swoboda. Skład Komitetu pozostaje owiany tajemnicą, jednakże jednym z czołowych jego członków, który wypowiadał się w imieniu grupy jest Walery Morozow, były magnat w branży budowlanej, który w Londynie schronił się w grudniu 2011 roku. Jego ucieczka była wynikiem wszczęcia kontroli, czy nie unika on opodatkowania, co miało być następstwem ujawnienia szantażu i próby wymuszenia łapówki, jakiej usiłowali dopuścić się urzędnicy z najbliższego otoczenia premiera Putina.

Przedsiębiorcy mają mieć dowody na więcej przypadków korupcji, wymuszeń i sprzeniewierzenia pieniędzy. Skradzione w ten sposób środki idące w setki milionów dolarów  zidentyfikowana 50-tka miała ukryć za granicą. Morozow miał nawet zatrudnić zespół specjalistów w tropieniu wytransferowanych środków, by następnie móc walczyć o ich zamrożenie. Jak spekuluje prasa, na czele listy figurować może Władimir Putin, który ubiega się o fotel prezydencki w zbliżających się w Rosji wyborach.

Źródła:

http://www.thesundaytimes.co.uk/sto/news/uk_news/People/article864488.ece

http://www.themoscowtimes.com/business/article/exiled-russians-plan-corruption-list/451994.html

http://www.globalpost.com/dispatch/news/regions/europe/russia/120130/russias-most-corrupt-officials-be-named-exile-group

https://www.allvoices.com/contributed-news/11407683-discloses-a-list-of-corrupt-officialsamong-these-is-also-putin

 

 

do góry