Korupcja - nowe przepisy w Kamerunie
Zgodnie z przyjętym w grudniu ubiegłego roku przez Kamerun prawem, wobec osób uznanych winnymi korupcji lub sprzeniewierzenia środków publicznych, śledczy mogą wycofać postawione zarzuty w przypadku zwrotu nielegalnie pozyskanych środków.
Wśród obywateli Kamerunu nowe prawo budzi obawy przed wykorzystywaniem tej sytuacji przez elitę rządzącą.
Na podstawie nowych przepisów, za pisemną zgodą ministra sprawiedliwości, prokurator będzie mógł wycofać zarzuty. Tym samym szef tamtejszego resortu sprawiedliwości uzyskał szczególne uprawnienia, które upoważniają go do ingerencji w postanowienia wydawane przez sędziów.
Nowe prawo podzieliło opinię publiczną. Według jednych, takie rozwiązanie zachęci osoby zarządzające publicznymi środkami do przywłaszczania ich bez żadnej obawy. Według jednego z blogerów, od teraz będzie można sprzeniewierzać publiczne środki, inwestować w lukratywne interesy, a w przypadku przyłapania na przestępstwie - zwrócić je. "To niesie ze sobą bardzo złe przesłanie. To prawie tak, jak gdyby dopuszczone zostało kupienie milczenia sprawiedliwości", dodaje student Jules.
Inni wyrażają nadzieję, że przyjęte ustawodawstwo ułatwi odzyskiwanie funduszy sprzeniewierzonych przez wysokich rangą urzędników państwowych. "Dotychczas widzieliśmy byłych ministrów, aresztowanych za korupcję i sprzeniewierzenie środków. Jednak rząd nie odzyskał żadnych pieniędzy", mówi inny student. "Jaki jest sens zamykania ludzi w więzieniu, jeśli to co ukradli nie jest możliwe do odzyskania?", zastanawia się.
Korupcja stanowi w Kamerunie bardzo poważny problem. W publikowanym dorocznie przez Transparency International (TI) badaniu Indeks Percepcji Korupcji, w 2011 roku Kamerun uplasował się na 134. miejscu, uzyskując wynik 2,5 punktu. Tym razem badaniem objęte zostały 183 państwa.
Źródła:
www.rnw.nl/africa/article/anti-corruption-law-cameroon
http://cpi.transparency.org/cpi2011