Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Pierwszy skazany za złamanie Bribery Act

Jest pierwsza osoba skazana na podstawie nowej brytyjskiej ustawy antykorupcyjnej Bribery Act. Co prawda w sprawie mniejszej wagi, jednak jest to dowód, że prawo działa.

Znowelizowane, zaostrzone i dostosowane do XXI-wiecznych realiów regulacje weszły w życie w Wielkiej Brytanii w lipcu 2011 roku. Mają one przede wszystkim przeciwdziałać korupcji na wielką skalę przy okazji negocjowania transakcji międzynarodowych. Jednak wydany na podstawie tychże regulacji pierwszy wyrok pokazuje, że na ich bazie na cel można wziąć każdy przypadek łapownictwa.

Osobą, której dowiedziono korupcję jest pracownik administracyjny sądu w jednej z londyńskich dzielnic, Munir Yakub Patel. W zamian za 500 funtów podjął się usunięcia z sądowej bazy danych informacji na temat wykroczenia drogowego, dzięki czemu winny uniknąłby wymierzenia przez sąd kary. Jak podaje prasa, prokuratura podejrzewa, że nie był to jednostkowy przypadek, a trwający ponad rok zorganizowany proceder, w którym Patel za pieniądze oferował innym swoje "usługi".

Oskarżony przed sądem przyznał się do zarzucanego mu czynu, za co została mu wymierzona kara 6 lat pozbawienia wolności. Jak poinformowały organy wymiaru sprawiedliwości, jest on pierwszą osobą, którą udało się pociągnąć do odpowiedzialności od wejścia Bribery Act w życie.


Źródła:

http://www.bbc.co.uk/news/uk-england-london-15689869

http://www.fcpablog.com/blog/2011/11/21/six-year-sentence-for-first-bribery-act-case.html

 

 

do góry