Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

33 osoby zatrzymane w aferze korupcyjnej

Policjanci z Biura Spraw Wewnętrznych i prokuratorzy ujawnili i wyjaśniają sprawę korupcyjną, w której przedstawiono zarzuty 21 osobom, które wręczały łapówki i zatrzymano 12 funkcjonariuszy z KMP w Radomiu, którzy te łapówki przyjmowali. Śledztwo nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Radomiu.

Na podstawie własnych ustaleń i pracy operacyjnej policjanci z Biura Spraw Wewnętrznych KGP zatrzymali i doprowadzili do prokuratury 21 osób, które wręczały łapówki policjantom, chcąc w ten sposób uniknąć odpowiedzialności za popełnione wykroczenia drogowe. Osoby, którym na podstawie zgromadzonych dowodów prokurator przedstawił zarzuty z art. 229 kk (wręczanie korzyści majątkowych), to w większości mieszkańcy Radomia.

Realizując dalej tę sprawę policjanci z BSW zatrzymali łącznie 12 obecnych i byłych funkcjonariuszy KMP w Radomiu, którzy pracowali w Wydziale Patrolowo Interwencyjnym i przyjmowali korzyści majątkowe za odstąpienie od czynności. Były to pieniądze wręczane za zazwyczaj drobne wykroczenia drogowe, np. niezapięcie pasów bezpieczeństwa, nieaktualne tablice rejestracyjne, skręt na zakazie itp. Zatrzymani policjanci są przewożeni do prokuratury celem przesłuchania przez prokuratora, który przedstawia zarzuty o przyjmowanie korzyści majątkowych, tj. art 228, par 1 i 3 kk (przyjmowanie korzyści majątkowej w związku z pełnioną funkcją publiczną, z naruszeniem prawa).

Ponieważ jest to przestępstwo umyślne, funkcjonariusze poniosą dodatkową odpowiedzialność służbową, która przewiduje wydalenie ze służby.

Warto też dodać, że wszystkie osoby zatrzymane, które wręczały łapówki policjantom, będą odpowiadać karnie, ponieważ nie skorzystali z możliwości przewidzianej w kodeksie karnym, a mianowicie nie wyjaśnili dobrowolnie wszelkich okoliczności tego przestępstwa, zanim informację uzyskała Policja.

Zadaniem funkcjonariuszy Biura Spraw Wewnętrznych w strukturach Policji jest eliminowanie ze służby tych funkcjonariuszy, którzy sprzeniewierzyli się rocie policyjnego ślubowania i zamiast strzec prawa je łamią. Jednocześnie funkcjonariusze Biura Spraw Wewnętrznych wielokrotnie oczyszczali z zarzutów policjantów fałszywie oskarżanych, np. przez członków zorganizowanych grup przestępczych.

podinsp. Tadeusz Kaczmarek
rzecznik prasowy KWP zs. w Radomiu


Zobacz artyku na stronie Mazowieckiej Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu

do góry