Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Indeks Percepcji Korupcji 2021

25 stycznia 2022 roku ogłoszono wyniki kolejnej edycji Indeksu Percepcji Korupcji (Corruption Perceptions Index – CPI). Badanie prowadzone jest przez Transparency International, organizację międzynarodową, działającą na rzecz przejrzystości i uczciwości w życiu publicznym i gospodarczym.

  • Indeks Percepcji Korupcji 2021, Źródło: www.transparency.org
    Indeks Percepcji Korupcji 2021, Źródło: www.transparency.org

W zestawieniu za 2021 rok czołowe miejsca zajęły ex aequo Dania, Finlandia i Nowa Zelandia (1. miejsce, 88 punktów). Najgorzej ocenione zostały: ex aequo Somalia i Syria (178. miejsce, 13 punktów) oraz Sudan Południowy (180. miejsce, 11 punktów).

W najnowszym rankingu Polska zajęła 42. miejsce z 56 punktami, awansując o trzy pozycje w porównaniu do zestawienia za rok 2020. Średni wynik dla grupy Europa Zachodnia i Unia Europejska, do której należy Polska wynosi 66 punktów.

Indeks ma charakter wieloźródłowy. Powstaje w oparciu o ankiety uzupełniane przez przedstawicieli środowisk biznesowych, a także o oceny sporządzane przez ekspertów z danego kraju. W najnowszym raporcie, podobnie jak w roku ubiegłym, ewaluacji poddano 180 krajów, które mogą otrzymać od 0 (kraj wysoce skorumpowany) do 100 punktów (znikoma skala korupcji). Jest to narzędzie służące do szacunkowego pomiaru korupcji poprzez badanie postrzegania skali tego zjawiska.

Zobacz rezultaty poszczególnych krajów na stronie Transparency International

Źródło: transparency.org

 

Opublikowano w dniu 25.01.2022 r.

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry