Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Indeks Percepcji Korupcji 2020

28 stycznia 2021 roku ogłoszono wyniki kolejnej edycji Indeksu Percepcji Korupcji (Corruption Perceptions Index – CPI). Badanie prowadzone jest przez Transparency International, organizację międzynarodową, działającą na rzecz przejrzystości i uczciwości w życiu publicznym i gospodarczym.

  • Indeks Percepcji Korupcji 2020, Źródło: transparency.org
    Indeks Percepcji Korupcji 2020, Źródło: transparency.org

Indeks ma charakter wieloźródłowy. Powstaje w oparciu o ankiety uzupełniane przez przedstawicieli środowisk biznesowych, a także o oceny sporządzane przez ekspertów z danego kraju. W najnowszym raporcie, podobnie jak w roku ubiegłym, ewaluacji poddano 180 krajów, które mogą otrzymać od 0 (kraj wysoce skorumpowany) do 100 punktów (znikoma skala korupcji). Jest to narzędzie służące do szacunkowego pomiaru korupcji poprzez badanie postrzegania skali tego zjawiska.

W zestawieniu za 2020 rok, Polska zajęła 45. miejsce, otrzymując 56 punktów. Średni wynik dla grupy Europa Zachodnia i Unia Europejska, do której należy Polska wynosi 66 punktów.

Czołowe miejsca zajęły: ex aequo Dania i Nowa Zelandia (1. miejsce, 88 punktów), a także Finlandia, Singapur, Szwecja i Szwajcaria (3. miejsce, 85 punktów).

Najgorzej zostały ocenione: ex aequo Somalia i Sudan Południowy (179. miejsce, 12 punktów) oraz Syria (178. miejsce, 14 punktów).

 

Zobacz rezultaty poszczególnych krajów na stronie Transparency International

Źródło: transparency.org

 

Opublikowano w dniu 28.01.2021 r.

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

 

do góry