Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

100. rocznica Cudu nad Wisłą

15 sierpnia 2020 r. obchodzimy setną rocznicę Bitwy Warszawskiej zwanej Cudem nad Wisłą. Rocznicę potężnej operacji wojennej, dzięki której Polacy nie tylko obronili odradzające się po 123 latach niewoli państwo, ale powstrzymali bolszewików w marszu na Europę.

  • niepodlegla.gov.pl
    niepodlegla.gov.pl

Czerwonoarmiści! (...) Wielki pojedynek rozstrzygnie losy wojny i narodu rosyjskiego i ludności polskiej. Wojska spod znaku Czerwonego Sztandaru i wojska łupieżczego białego orła oczekuje śmiertelny pojedynek. (...) Na Zachodzie rozstrzygają się losy światowej rewolucji. Ponad trupem białej Polski wiedzie droga do ogólnoświatowej pożogi. Na naszych bagnetach przyniesiemy szczęście i pokój masom pracującym. Na zachód! – pisał w lipcu 1920 r. w odezwie do Czerwonoarmistów dowodzący Frontem Zachodnim Michaił Tuchaczewski.

Jednak to Polacy odnieśli zwycięstwo! Sto lat temu nad Europą zawisło widmo bolszewizmu. Ze wschodu nadciągała czerwona burza. Miała wyzwolić masy pracujące, ale niosła niewolę. Miała dać dobrobyt, ale niosła głód. Miała zacząć nowe życie, ale niosła śmierć. Sto lat temu znany ci świat omal nie przestał istnieć. Ocaliła go Bitwa Warszawska.

Za zwycięstwo w wojnie polsko-bolszewickiej Polska zapłaciła ogromną cenę. Tysiące osób poległo, zaginęło, było wielu rannych. Ojczyzna poniosła potężne straty materialne, wojna zahamowała rozwój gospodarczy kraju na długie lata. Za wschodnią granicą, na sowieckiej ziemi pozostało blisko półtora miliona Polaków. Ich tragiczny los dopełnił się w latach 1937–1938 w ramach tzw. operacji polskiej, która była zemstą na naszym narodzie za rok 1920. Ocalono jednak suwerenność, II Rzeczpospolita przetrwała i to właśnie było najważniejszym owocem Cudu nad Wisłą.

Mija 100 lat od wielkiego zwycięstwa. Dzisiaj jesteśmy winni pamięć wszystkim, którzy wtedy zatrzymali zło. Historia to zmagania dobra ze złem, a w czasie tego konfliktu zło było tak realne. Wojna światów nie skończyła się w 1920 r., historia toczy się dalej. (…) Misję, którą realizowaliśmy w 1920 r., stanie po stronie wolności, po stronie wartości, musimy nieść w przyszłość.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek

Szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego Andrzej Stróżny włącza się w oficjalne obchody 100. rocznicy zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej. Kierownictwo, funkcjonariusze oraz pracownicy Centralnego Biura Antykorupcyjnego pragną uczcić pamięć o uczestnikach tamtych wydarzeń. Cześć i chwała Bohaterom!

Źródła: bitwa1920.gov.pl, ipn.gov.pl, gosc.pl, jp2w.pl

do góry