Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Piękny Sasza przyczyną kryzysu

22 czerwca 1937 r. Camille Chautemps został premierem Francji. Jako polityk Radykalnych Socjalistów stał już na czele rządu w roku 1930 oraz w latach 1933–34. Wtedy też wybuchła sprawa Aleksandra Stavisky’ego, znanego pod pseudonimem Piękny Sasza („le beau Sasha”), w efekcie której Chautemps zrezygnował z pełnionych funkcji.

  • ©dell640/Photogenica
    ©dell640/Photogenica

Zanim dopadła go tragiczna śmierć, Stavisky imał się różnych zajęć. Był kierownikiem nocnego klubu, operatorem maszyn w kasynach, śpiewakiem w kawiarniach. W latach 30-tych zarządzał miejskimi lombardami w Bayonne. Dzięki temu zaczął obracać się w kręgach finansowych.

W 1933 r., kiedy zaczął mu się palić grunt pod nogami, Stavisky uciekł. Policja znalazła go martwego, z raną postrzałową głowy, 8 stycznia 1934 r. Skrzydła prawicowe zaczęły o zabójstwo oskarżać Chautempsa, który miał w ten sposób chronić wpływowych ludzi. Zastanawiające było zwłaszcza to, że drobny hochsztapler, który często przebywał w więzieniach, stanął na czele Towarzystwa Gruntów i Robót Publicznych, cieszącego się oficjalnym poparciem władz. Prasa rozpisywała się, że było to możliwe jedynie z poparciem wysoko postawionych osób w parlamencie i mediach.

Historia Stavisky’ego wskazywała na udział najwyższych władz Partii Radykalnych Socjalistów, ale sama w sobie nie była przyczyną antyparlamentarnych rozruchów. Na pewno dała podstawy do twierdzenia, że rządy Francji były nie tyle niekompetentne, co skorumpowane, a skandal Stavisky'ego uznano za największą kompromitację Trzeciej Republiki.

W rolę Stavisky’ego, w filmie z 1974 r. o tym samym tytule, wcielił się Jean Paul Belmondo. Oparta na faktach produkcja przedstawia kulisy rezygnacji dwóch premierów i zmianę rządów we Francji.

Źródła: saigoncharlie.blogspot.com; time.com; cristeros1.w.interia.pl

 

Opublikowano w dniu 22.06.2020 r.

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry