Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Historia rodem z Chicago

19 czerwca 1933 r. odbyła się premiera filmu pt. „Corruption” znanego w Stanach Zjednoczonych także pod tytułem „City Hall”. Akcja filmu, w którym główne role grają Preston Foster, Mischa Auer i Evalyn Knapp nie wydaje się zbyt porywająca, pomijając lodowe pociski, od których giną oponenci burmistrza.

  • ©ambassador80/Photogenica
    ©ambassador80/Photogenica

Młody polityk, starający się o fotel włodarza Chicago pod hasłem rozprawienia się z korupcją, sam staje się głównym podejrzanym i na własną rękę musi znaleźć prawdziwego zabójcę.

Polityczna intryga jest o tyle interesująca, że w czasie, kiedy kręcono film, Chicago, podobnie jak całe Stany, było ogarnięte falą korupcji obserwowaną na niespotykaną dotąd skalę. Filmowy burmistrz może być porównywany z ówczesnym politykiem – Antonem Cermakiem, z pochodzenia Czechem, który w 1931 r. zwyciężył w wyborach ze skorumpowanym „Big Billem” Thomsonem, startując pod hasłem rozprawienia się w City Hall z korupcją i gangsterstwem.

6 kwietnia 1931 r., dzięki poparciu imigrantów, Cermak zdobył 58% głosów. Na początku XX wieku w Chicago zaczęli się osiedlać m.in. Polacy, Czesi, Ukraińcy oraz Afroamerykanie. Grupy te były bardzo źle zorganizowane i nie posiadały przedstawicieli w strukturach politycznych. Kiedy Thomson nazwał swojego oponenta „Tony Balony” i „Pushcar Tony” (Tomek Wózkowy), za Cermakiem opowiedziała się nawet spora część republikańskich Żydów. Jego zwycięstwo pozbawiło Thomsona wpływów politycznych i w dużej mierze było końcem dominacji Republikanów w mieście.

W czerwcu 2009 r. w „Chicago Tribune” ukazał się artykuł, w którym donoszono o odnalezieniu zdjęcia przedstawiającego Thomsona i… Ala Capone. Według historyków jest to dowód na powiązania tych dwóch postaci. Zdjęcie zrobiono w 1931 r., a więc w czasie, kiedy rządzili oni Wietrznym Miastem*. Jest ono o tyle intrygujące, że „Big Bill” szykował się do reelekcji, a Al Capone był u szczytu swojej władzy. Traf chciał, że Thomson przegrał wybory (różnicą 200 tys. głosów), a niecały rok po objęciu władzy przez Cermaka, Capone został wysłany do więzienia za oszustwa podatkowe.

15 lutego 1933 r. Cermak został postrzelony przez Giuseppe Zangarę, który próbował zabić prezydenta Roosevelta**. Na początku marca Cermak zmarł w wyniku odniesionych ran. Później pojawiły się pogłoski, że to właśnie burmistrz Chicago, a nie prezydent, miał być pierwotnym celem zamachowca.

Przekonanie to podzielał ówczesny komentator radiowy i dziennikarz, Walter Winchell, który twierdził, że to wysuwane przez Cermaka oskarżenia – o powiązania Rady Miejskiej z gangsterami – wystawiły go na poważne niebezpieczeństwo. FBI nie znalazło jednak na to dowodów i stwierdziło, że sprawca był niespełna rozumu.

Innym filmem, który ściśle nawiązywał do Antona Cermaka był „The man who dared” („Człowiek, który się odważył"). Postać pochodzącego z Czech polityka przewijała się również w popularnym serialu końca lat 50-tych „The Untouchables”.

*Wietrzne Miasto – przydomek nadany Chicago nie ze względu na pogodę, ale ścieranie się wpływów i częste zmiany na scenie politycznej.

**W miejscu tragedii umieszczono napis – słowa wypowiedziane przez Cermaka: „Cieszę się, że to byłem ja, nie Pan.”

Źródła: chicagoist.com; answers.com; spartacus.schoolnet.co.uk; absoluteastronomy.com; alibris.com

 

Opublikowano w dniu 19.06.2020 r.

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry