Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Zatrzymania i zarzuty w śledztwie dotyczącym handlu fakturami

Funkcjonariusze łódzkiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali dwie kobiety w związku z postępowaniem dotyczącym działania zorganizowanej grupy przestępczej wystawiającej nierzetelne faktury VAT na różnorodne usługi.

  • Fot. ©Curioso_Travel/Photogenica
    Fot. ©Curioso_Travel/Photogenica

Grupa działała w latach 2010–2019. Jak ustalili śledczy zatrzymane osoby w ramach funkcjonowania grupy przyjmowały na swoje rachunki bankowe prowizje od przedsiębiorców, stanowiące wynagrodzenia za wystawienie nierzetelnych faktur. Ustalenia śledczych wskazują, że było to 7% od wartości faktury.

Kobiety działały na zlecenie organizatora procederu i otrzymywały część z przekazywanych na ich rachunki prowizji.

Zatrzymane osoby usłyszą w Prokuraturze Regionalnej we Wrocławiu zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, działającej w celu osiągnięcia wielomilionowych korzyści majątkowych i  prania brudnych pieniędzy.

Do tej sprawy agenci CBA zatrzymali wcześniej jedną osobę, która usłyszała podobne zarzuty w prokuraturze. Sąd zastosował wobec niej tymczasowy areszt.

Jest to nowe postępowanie prowadzone przez funkcjonariuszy Biura. Warto podkreślić, że agenci pracujący nad tym postępowaniem ujawnili mechanizm sprzedaży kosztów za pomocą ogłoszeń zamieszczanych na stronach internetowych oraz wysłanych do przedsiębiorców drogą e-mailową ,,DAM KOSZTY – SPRZEDAM FAKTURY”. Przyszłym klientom oferowano zmniejszenie podatków bez narażenia ich na sankcje ze strony organów ścigania, zapewniając tym samym o bezpieczeństwie transakcji.

Śledztwo ma charakter wielowątkowy.

Wydział Komunikacji Społecznej CBA

Zobacz artykuł na stronie CBA

 

Opublikowano w dniu 3.06.2020 r.

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry