Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Dekada korupcyjnego żeru

9 kwietnia 1999 roku Wojciech Chodan, obywatel Wielkiej Brytanii, zatrudniony jako wicedyrektor ds. sprzedaży w M. W. Kellogg lI.C sfinalizował umowę z M. W. Kellogg Limited, zgodnie z którą Chodan otrzymywał rocznie 40 tysięcy funtów oraz 10 tysięcy ekstra na początek współpracy z M. W. Kellogg (MWKL).

  • ©designer491/Photogenica
    ©designer491/Photogenica

Chodan był zatrudniony jako konsultant w MKWL do 16 czerwca 2004 roku. Zgodnie z nieformalnymi zapisami umowy – on i jego współpracownicy prowadzili spotkania – tzw. cultural meetings, na których dyskutowano między innymi wypłacanie łapówek nigeryjskim urzędnikom państwowym.

Dopiero w 2009 roku, po ponad dekadzie korupcyjnej działalności, Chodan i jego współpracownik Jeffrey Tesler zostali oskarżeni przez Stany Zjednoczone o przekupienie nigeryjskich urzędników rządowych w celu uzyskania lukratywnych kontraktów. Oskarżono ich o trwający ponad dziesięć lat proceder, polegający na wręczaniu łapówek nigeryjskim urzędnikom, którzy w zamian przyznawali im kontrakty. Do uzyskanych w ten sposób kontraktów rządowych zalicza się, według prokurator Rity M. Glavin, umowę na budowę fabryk skroplonego gazu naturalnego (liquefied natural gas – LNG) mieszczących się na Bonny Island. Koszt kontraktów wyniósł tu ponad 6 miliardów dolarów.

Obaj zostali oskarżeni o naruszenie Ustawy o Zagranicznych Praktykach Korupcyjnych (Foreign Corrupt Practices Act – FCPA). Oskarżenie zawierało dodatkowo żądanie zapłaty przez oskarżonych ponad 130 milionów.

Sprawa była prowadzona przez prokuratora Williama J. Stuckwischa i Patricka F. Stokesa z  Sekcji Kradzieży Wydziału Kryminalnego (Criminal Division’s Fraud Section) Londyńskiej Policji Metropolitalnej, przy pomocy FBI i działu dochodzeń kryminalnych IRS z Houston oraz policji miejskiej w Londynie, a także odpowiednich władz w takich krajach jak Francja, Włochy, Szwajcaria.

Cultural meetings, które później stały się elementem prokuratorskich zarzutów, dotyczyły między innymi pomocy (maj 2007 roku) Chodana w uzyskaniu kontraktów przez konsorcjum TSKJ, za którą miał otrzymać 120 tysięcy funtów oraz zwrot wszystkich kosztów.

Przypadek dwóch obywateli brytyjskich, którzy naruszyli FCPA wymagał określenia jurysdykcji ustawy nad osobami, które nie są obywatelami Stanów Zjednoczonych oraz nie przebywały na terytorium tego kraju w czasie, w którym popełniono czyny zabronione. Wymaga t udowodnienia, że jakakolwiek zabroniona płatność została dokonana na terytorium Stanów.

Cała sprawa rzuciła nowe światło na kompetencje władz amerykańskich w egzekwowaniu zapisów ustawy wobec nieobywateli amerykańskich.

Chodan przyznał się do przekupienia urzędników w Nigerii, co ułatwiło mu rozmowy w sprawie późniejszego przyznawania kontraktów odpowiednim podmiotom.

Prokurator Generalny Nigerii i zarazem Minister Sprawiedliwości tego kraju Michael Aondoakaa, stwierdził, że rząd Nigerii zrobi wszystko, by postawić Teslera i Chodana przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym  (International Criminal Court – ICC).

Chodan został skazany na rok więzienia w zawieszeniu i 20 tysięcy dolarów grzywny.

Źródła: 234next.com, backgroundnow.com, usdoj.gov, mondaq.com, allafrica.com, www.fcpablog.com

 

Opublikowano w dniu 9.04.2020 r.

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry