Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Zatrzymani za łapówki

Były pracownik katowickiego Urzędu Marszałkowskiego oraz przedstawiciel jednej ze śląskich firm zatrzymani przez Centralne Biuro Antykorupcyjne.

  • Fot. CBA
    Fot. CBA

Funkcjonariusze katowickiej Delegatury CBA prowadzą śledztwo w sprawie przyjmowania i udzielania korzyści majątkowych i osobistych przez pracowników Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach. Postępowanie jest prowadzone wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Częstochowie. Do tej sprawy zatrzymano w dniu 4 marca byłego Zastępcę Dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach oraz przedstawiciela jednej ze śląskich spółek. Jak ustalono w trakcie śledztwa, spółka dostarczała piasek na budowę jednego z odcinków autostrady A-1 Pyrzowice – Woźniki.

Zgromadzony w sprawie materiał wskazuje, że w 2016 r. urzędnik przyjmował korzyści majątkowe w zamian za przyspieszenie wydania korzystnej dla tej spółki decyzji administracyjnej dotyczącej zagospodarowania odpadów składowanych w wyrobisku powstałym po wydobyciu piasku. Po zakończeniu czynności procesowych mężczyźni trafili do Prokuratury Okręgowej w Częstochowie, gdzie usłyszeli zarzuty.

Są to pierwsze zatrzymania w tym śledztwie.  

W związku z toczącym się postępowaniem CBA informuje osoby, które dały się uwikłać w ten proceder i wręczyły korzyść majątkową, że istnieje możliwości skorzystania z tzw. klauzuli niekaralności wynikającej z art. 229 par. 6 kk.

Zgodnie z kodeksem karnym warunkiem uniknięcia odpowiedzialności karnej, jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica zostały przyjęte przez osobę pełniącą funkcję publiczną, jest dobrowolne zawiadomienie organów ściągania – w tym przypadku Delegatury CBA w Katowicach z siedzibą przy ul. 1-go Maja 123, tel. 22 437 32 00.

Sprawca musi przy tym powiadomić o tym fakcie zanim organ ten o nim się dowiedział i ujawnić wszystkie istotne okoliczności przestępstwa.

Wydział Komunikacji Społecznej CBA

Zobacz artykuł na stronie CBA

 

Opublikowano w dniu 5.03.2020 r.

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry