Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Piramida finansowa. 2 tys. oszukanych osób. Kolejni zatrzymani

Agenci CBA zatrzymali 3 osoby w śledztwie dotyczącym działania piramidy finansowej, w której ponad 2 tys. osób miało stracić co najmniej 600 mln zł. Wcześniej zarzuty w sprawie usłyszało już 30 osób.

  • Piramida finansowa. 2 tys. oszukanych osób. Kolejni zatrzymani
    Piramida finansowa. 2 tys. oszukanych osób. Kolejni zatrzymani

Funkcjonariusze poznańskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali na terenie województwa mazowieckiego 3 osoby zamieszane w działanie zorganizowanej grupy przestępczej, która stworzyła i zarządzała piramidą finansową. Zatrzymane dzisiaj osoby stanowią kolejny element łańcuszka w ramach działającej piramidy. Wszystko wskazuje na to, że funkcjonując w podmiotach gospodarczych działających na terenie Mazowsza brali udział w procederze prania pieniędzy.

Grupa w latach 2012–2017 zarządzała na polskim rynku finansowym czterema funduszami inwestycyjnymi zamkniętych aktywów niepublicznych. Certyfikaty wskazanych funduszy oferowane były za pośrednictwem banków. Pracownicy banków, działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowych, świadomie wprowadzali nabywców w błąd – przekonywali ich, że oferowane produkty są zabezpieczone gwarancjami bankowymi lub są po prostu zwykłymi lokatami bankowymi. Jak wynika z dotychczasowych ustaleń, przestępcze działania grupy doprowadziły do straty co najmniej 600 mln zł przez ponad 2 tys. osób. Szkody w mieniu funduszy oszacowano na ponad 90 mln zł.

Zatrzymane przez CBA osoby usłyszą zarzuty w Prokuraturze Regionalnej w Łodzi. Wcześniej w sprawie zarzuty, między innymi, udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa, działania na szkodę funduszy usłyszało już 30 osób, z czego wobec 6 stosowany jest tymczasowy areszt.

Wydział Komunikacji Społecznej CBA

Zobacz artykuł na stronie CBA

 

Opublikowano w dniu 25.02.2020 r.

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry