Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Niezadowolenie członków Fatah

Fatah (arab. فتح, Harakat al-Tahrir al-Watani al-Filastini) – Palestyński Ruch Wyzwolenia Narodowego, główna partia polityczna i największa frakcja Armii Wyzwolenia Palestyny.

  • © Bank zdjęć Photogenica, Autor: mmaxer
    © Bank zdjęć Photogenica, Autor: mmaxer

7 lutego 2004 r. ponad 300 członków Fatah, w bezprecedensowym posunięciu, wystąpiło z szeregów partii na znak protestu przeciw korupcji i braku reform w organizacji.

Wobec jej liderów od dawna wysuwano oskarżenia o wypompowywanie funduszy, nepotyzm i łapówki. Prasa rozpisywała się o nielegalnej sprzedaży ziemi czy inwestowaniu w nieistniejące przedsiębiorstwa. Za tymi operacjami stali wysocy rangą ludzie Fatah, cieszący się poparciem Jasera Arafata.

Po jego śmierci nie cichły zarzuty korupcji. Jeszcze w 2006 r. portal eufunding.org wskazywał, że osoby ze szczytów władz Autonomii Palestyńskiej były uwikłane w 50 spraw korupcyjnych, a uszczerbek w publicznej kasie mógł sięgać 700 mln dolarów.

Źródła: http://www.eufunding.org/accountability/FatahCorruption.html; http://www.martinfrost.ws/htmlfiles/fatah1.html; Europa World Year Book 2, Księga 2, 45. edycja, tom II kraje: Kazachstan – Zimbabwe. Europa Publication, Taylor & Francis Group 2004

 

Opublikowano w dniu 6.02.2020 r.

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry