Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Werbował ludzi do przekrętu – zatrzymało go CBA

Kolejna osoba działająca w ramach zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej podatek VAT zatrzymana przez CBA. Straty Skarbu Państwa szacowane są na co najmniej 29 mln zł.

  • Werbował ludzi do przekrętu – zatrzymało go CBA
    Werbował ludzi do przekrętu – zatrzymało go CBA

Funkcjonariusze katowickiej delegatury CBA zatrzymali kolejną osobę, która działała w ramach zorganizowanej grupy przestępczej funkcjonującej na terenie Polski, Czech, Słowacji, Bułgarii, Austrii i Niemiec. Zatrzymanie to kolejny etap realizacji wielowątkowego śledztwa wszczętego w oparciu o materiały własne CBA. Do tej pory zarzuty w sprawie usłyszało 28 osób.

Postępowanie dotyczy procederu związanego z transakcjami karuzelowymi, tj. fikcyjnymi transakcjami w wewnątrzwspólnotowym obrocie wyrobami stalowymi, których celem było wyłudzenia zwrotu podatku VAT. Ustalenia śledczych CBA wskazują, że członkowie grupy doprowadzili do niekorzystnego rozporządzenia mieniem Skarbu Państwa, poprzez wprowadzenie w błąd pracowników urzędów skarbowych. Wszystko wskazuje na to, że osoby występujące w imieniu firm składały nierzetelne deklaracje VAT, co skutkowało nienależnym zwrotem podatku. Ustalone dotychczas straty Skarbu Państwa z tytułu nieodprowadzonego podatku, powstałe w wyniku działalności tej grupy, szacowane są na co najmniej 29 mln zł.

Zatrzymany w dniu 4 lutego br. przez CBA mężczyzna to osoba karana w przeszłości. Jego zadaniem, w ramach działalności grupy, było pozyskiwanie osób, które rejestrowały na siebie firmy występujące w obrocie wyrobami stalowymi w latach 2012–2013.

Zatrzymany został przewieziony do siedziby Prokuratury Okręgowej w Katowicach, gdzie usłyszał zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej, wystawiania i wprowadzania do obrotu gospodarczego nierzetelnych faktur VAT dokumentujących fikcyjne zdarzenia gospodarcze oraz prania pieniędzy.

Sprawa ma charakter rozwojowy.

Wydział Komunikacji Społecznej CBA

Zobacz artykuł na stronie CBA

 

Opublikowano w dniu 5.02.2020 r.

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry