Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

O co tak naprawdę chodziło w aferze Watergate

W czerwcu 1972 r. pięciu włamywaczy w garniturach i niebieskich, chirurgicznych rękawiczkach zostało złapanych w biurze Larry’ego O’Briena w kompleksie Watergate. 8 stycznia 1973 r. rozpoczął się ich proces, w którym zostali oskarżeni o włamanie do głównej siedziby Partii Demokratycznej.

  • O co tak naprawdę chodziło w aferze Watergate
    O co tak naprawdę chodziło w aferze Watergate

Wszystko zaczęło się od słów:

„Jestem zdeterminowany, by w tym roku wybrać prezydenta, który będzie poważnie zadłużony i który będzie sobie zdawał sprawę ze swojej beznadziejnej sytuacji. A skoro jestem skłonny w tym postanowieniu przekroczyć jakiekolwiek limity, powinniśmy być w stanie wybrać kandydata, który wie, jakie są realia życia politycznego. Jeśli wybierzemy Nixona, wtedy on, i jestem tego pewien, będzie wiedział, na czym ta gra polega” – Howard Hughes, na początku 1968 r. podczas kampanii prezydenckiej1.

Hughes był swego czasu cenionym pilotem, hollywoodzkim producentem i playboyem. Przechwalał się swojemu pomocnikowi Robertowi Maheu – „Robercie, pamiętaj, nie ma ani jednej osoby na świecie, której nie mógłbym kupić albo zniszczyć”.

Dla niego, przekupienie Nixona przyniosło przynajmniej dwie bezsprzeczne korzyści: w 1969 r. Rada Lotnictwa Prywatnego (Civil Aeronautics Board) zezwoliła Hughes’owi kupić Air West – małą pasażerską linię lotniczą; w 1970 r. Departament Sprawiedliwości unieważnił pozew przeciwko Hughes’sowi, który miał powstrzymać go przez kupnem kolejnego kasyna w Las Vegas.

Dla Nixona, 100 tys. dolarów od Hughes’a oznaczało polityczny nekrolog. Przeświadczenie Nixona o tym, że jego polityczny oponent, przewodniczący Partii Demokratycznej Larry O’Brien, który również otrzymywał pieniądze od Hughes’a, może wiedzieć o przekupstwie, spowodowało, że prezydent zachęcił swoich pomocników do szpiegowania O’Briana.

W czerwcu 1972 r., pięciu włamywaczy w garniturach i niebieskich, chirurgicznych rękawiczkach zostało złapanych w biurze O’Briena w kompleksie Watergate. 8 stycznia 1973 r. rozpoczął się ich proces, w którym zostali oskarżeni o włamanie do głównej siedziby Partii Demokratycznej.

1 G. P. Geoghegan „Republicanism – the Dark Night of the America Dream”, s.5

Źródło: Crime Magazine, autor: Don Fulsom

 

Opublikowano w dniu 8.01.2020 r.

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry