Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Ciąg dalszy zatrzymań w sprawie piramidy finansowej

Dwie osoby zostały zatrzymane przez funkcjonariuszy CBA w związku ze śledztwem dotyczącym działania piramidy finansowej.

  • Ciąg dalszy zatrzymań w sprawie piramidy finansowej
    Ciąg dalszy zatrzymań w sprawie piramidy finansowej

Poznańscy funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego, pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Łodzi, prowadzą postępowanie dotyczące funkcjonowania na terenie całego kraju zorganizowanej grupy przestępczej. Śledczy ustalili, że grupa stworzyła i zarządzała piramidą finansową w postaci czterech funduszy inwestycyjnych zamkniętych aktywów niepublicznych.  W wyniku działania grupy ponad 2000 osób straciło 600 mln zł. Natomiast szkody w mieniu funduszy oszacowano na co najmniej 90 mln zł. Wszystko wskazuje na to, że certyfikaty wskazanych funduszy oferowane były za pośrednictwem instytucji finansowych. Ich pracownicy, działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowych, świadomie wprowadzali nabywców w błąd.

Dzisiaj agenci CBA zatrzymali w Warszawie dwie osoby, które współpracowały z jednym z pracowników domu maklerskiego (zatrzymanym wcześniej do sprawy) w zakresie wyprowadzania pieniędzy zainwestowanych w fundusze. Usłyszą zarzuty działania na szkodę funduszy, oszustwa na szkodę ich uczestników oraz prania brudnych pieniędzy.

Łącznie do tej sprawy CBA zatrzymało 26 osób, którym przedstawiono m.in. zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa oraz działania na szkodę funduszy. Śledczym udało się odzyskać mienie o wartości 14 mln zł.

Wydział Komunikacji Społecznej CBA

Zobacz artykuł na stronie CBA

 

Opublikowano w dniu 11.12.2019 r.

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry