Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Fikcyjne faktury VAT na co najmniej 1,5 mln zł

Agenci CBA zatrzymali dwie osoby zajmujące się wyłudzaniem podatku VAT za pomocą faktur dokumentujących fikcyjne zdarzenia gospodarcze. Na podstawie faktur na łączną kwotę ponad 1,5 mln zł umniejszono należności skarbowe o ponad 100 tys. zł.

  • Fikcyjne faktury VAT na co najmniej 1,5 mln zł
    Fikcyjne faktury VAT na co najmniej 1,5 mln zł

Funkcjonariusze poznańskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego prowadzą pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Poznaniu śledztwo obejmujące wystawianie od 2013 r. do 2018 r. fikcyjnych faktur VAT z tytułu rzekomego obrotu częściami samochodowymi, na kwotę ponad 10 mln zł. Jak ustalili śledczy, właściciele podmiotów gospodarczych z terenu Wielkopolski dokonywali sprzedaży ,,pustych” faktur VAT na rzecz innych firm, które wykazywały je w deklaracjach podatkowych, doprowadzając do uszczuplenia należności skarbowych. Pierwszą realizację w tej sprawie funkcjonariusze CBA przeprowadzili na początku września tego roku. Wówczas zatrzymanych zostało 5 osób.

W ramach toczącego się postępowania w dniu dzisiejszym zatrzymano kolejne dwie osoby, właścicieli firm, z których jeden wystawił w 2018 r. fikcyjne faktury VAT na ponad 1,5 mln zł, a drugi na ich podstawie umniejszył należności skarbowe na co najmniej 100 tys. zł, wskazując je jako koszty prowadzonej działalności.

Funkcjonariusze CBA, celem zabezpieczenia materiału dowodowego, przeszukują miejsca zamieszkania zatrzymanych, miejsca rzekomego prowadzenia działalności gospodarczej, a także biura rachunkowe.

Zatrzymani usłyszą zarzuty w Prokuraturze Okręgowej w Poznaniu.

Wydział Komunikacji Społecznej CBA

Zobacz artykuł na stronie CBA

 

Opublikowano w dniu 9.12.2019 r.

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry