Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Walmart płaci 282 mln USD za naruszenia FCPA

Walmart zgodził się na zapłacenie Departamentowi Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych (DOJ) oraz Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) 282 mln USD w ramach ugody w związku z naruszeniami Ustawy o zagranicznych praktykach korupcyjnych, polegającymi m.in. na płaceniu pośrednikowi w Brazylii za pomoc w uzyskiwaniu zezwoleń na budowę, a także na posiadaniu słabego systemu wewnętrznej kontroli antykorupcyjnej w Brazylii, Chinach, Indiach i Meksyku.

  • Walmart płaci 282 mln USD za naruszenia FCPA
    Walmart płaci 282 mln USD za naruszenia FCPA

W latach 2000–2011 oddziały Walmart w Brazylii, Chinach, Indiach i Meksyku „działały bez skutecznego systemu wewnętrznych kontroli księgowych związanych z zapobieganiem korupcji”. Według SEC Walmart nie zbadał ani nie ograniczył w wystarczającym stopniu znanych mu zagrożeń korupcyjnych.

W Chinach Walmart nie zapewnił odpowiedniego szkolenia antykorupcyjnego ani nie opracował szczegółowej polityki antykorupcyjnej obejmującej pośredników zewnętrznych i partnerów joint venture, pomimo próśb chińskiej spółki zależnej.

W Meksyku, w toku wewnętrznego dochodzenia w 2005 r. ustalono, że wypłacono 4 mln USD pośrednikowi, który, według prawnika meksykańskiej spółki zależnej Walmartu, był skorumpowany. Jednak w marcu 2006 r. inny prawnik tej spółki zależnej uznał, bez wskazania wyraźnych dowodów, że zarzuty korupcyjne były bezpodstawne.

W Brazylii lokalna filia pod koniec 2009 r. nie posiadała licencji na prowadzenie działalności. Dyrektor Walmart Brazil powiedział na wewnętrznym spotkaniu, że do uzyskania licencji potrzebny jest „nadzwyczajny proces”. Tego samego dnia niektórzy członkowie kierownictwa filii w Brazylii wyrazili zgodę na zatrudnienie pośrednika w celu zabezpieczenia licencji. Dziewięć dni później pośrednik uzyskał wszystkie zgody rządu na otwarcie sklepu. Pośrednik, będący stroną trzecią, otrzymał około 127 tys. USD, kwotę wyższą od tych, które otrzymali inni konsultanci ds. zezwoleń spółki zależnej w Brazylii.

Walmart zawarł z DOJ trzyletnią umowę o braku ścigania. W związku z ugodą Walmart wprowadził szereg działań naprawczych – m.in. firma przestała prowadzić interesy z osobami trzecimi zaangażowanymi w naruszenia FCPA oraz usprawniła system szkoleń.

Źródło: www.fcpablog.com

 

Opublikowano w dniu 12.12.2019 r.

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry