Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Bobby Baker ulubieniec LBJ

7 października 1963 r. Bobby Baker, doradca senatora Lyndona B. Johnsona podał się do dymisji po tym, jak oskarżono go o wykorzystywanie stanowiska dla prywatnych korzyści.

  • Bobby Baker ulubieniec LBJ
    Bobby Baker ulubieniec LBJ

W roku 1955 lider większości w Senacie senator Lyndon B. Johnson zatrudnił jako swojego sekretarza Roberta Gene „Bobbiego” Bakera, którego zarobki sięgały 9 tys. dolarów rocznie. Osiem lat później majątek Bakera szacowano na 2,5 mln dolarów. 12 września 1963 r. The Washigton Post doniósł, że Baker, niezgodnie z prawem, wykorzystał swoje wpływy polityczne, jak i zajmowane stanowisko, by zagwarantować kontrakty firmie Serv-U Corporation. Mimo usilnych prób zablokowania śledztwa przez ówczesnego wiceprezydenta Johnsona, komisja senacka rozpoczęła dochodzenie w sprawie biznesowej aktywności Bakera. Historyk John Simkin bardzo dokładnie opisuje interesy firmy Serv-U na portalu Spartakus Educational.

Okazało się, że Baker uwikłany był w kilka skandali z udziałem wpływowych bossów mafijnych. W 1962 r. wraz z Samem Giancaną i Meyerem Lansky’m pomógł on w budowie kasyn Intercontinental Hotels Group w Republice Dominikany. Był również zaangażowany w działalność Quorum Club, którego właścicielem, choć nieoficjalnie, był Johnson. Następnie wraz z przyjacielem Fredem Black'em i szefem mafii Ed'em Levensonem oraz Bennym Sigelbaumem założył Serve-U-Corporation, przedsiębiorstwo współpracujące z firmą, która należała do Sama Giancany i innych mafiosów z Chicago.

Pogłoski o korupcyjnej działalności współpracownika Johnsona spowodowały także wszczęcie śledztwa przez prokuratora generalnego Roberta F. Kennedy'ego. Kennedy odkrył liczne powiązania Bakera ze światem przestępczym, a także działania mające znamiona politycznej korupcji, w które uwikłany był sam Johnson (w tym przyznanie wartego 7 mld dolarów kontraktu na samolot bojowy F-111 firmie General Dynamics z Texasu).

Bakerem zainteresowało się również Federalne Biuro Śledcze (FBI). W toku postępowania, jakie prowadzono, wyszło na jaw, że kilka kobiet zatrudnionych w zarządzanym przez Bakera Quorum Club miało związki z wiodącymi politykami, w tym z Johnem i… Robertem Kennedy'm. Wśród nich były m.in. Mariella Novotny i Suzy Chang – kobiety pochodzące z krajów komunistycznych i podejrzewane o udział w działalności szpiegowskiej. Prezydent Kennedy powiedział później J. Edgarowi Hooverowi, że chciałby, by tej sprawie „ukręcić łeb”.

Dopiero w 1967 r. Bobby Baker został uznany winnym siedmiu zarzucanych mu czynów, w tym kradzieży, defraudacji i oszustw podatkowych. Oskarżono go również o przyjęcie nielegalnych darowizn na kampanie wyborcze Partii Demokratycznej.

Uznany winnym Bobby Baker w więzieniu spędził łącznie 17 miesięcy.

Źródła:  Historical dictionary of the 1960s, aut. James Stuart Olson; senate.gov; spartacus.schoolnet.co.uk

 

Opublikowano w dniu 7.10.2019 r.

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry