Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Grupa przestępcza rozbita – ciąg dalszy działań CBA

Działania CBA pozwoliły pozostawić w budżecie państwa ponad 100 mln złotych. Fikcyjne faktury wystawiono na kwotę blisko 500 mln złotych. Organizator a zarazem szef grupy przestępczej i adwokat z Warszawy zatrzymani przez agentów z białostockiej delegatury CBA.

  • Grupa przestępcza rozbita – ciąg dalszy działań CBA
    Grupa przestępcza rozbita – ciąg dalszy działań CBA

Kolejna odsłona śledztwa związanego z próbą wyłudzenia setek milionów złotych nienależnego podatku VAT. Tym razem zatrzymane zostały dwie osoby. W ręce agentów CBA z Białegostoku wpadł organizator i jednocześnie kierownik zorganizowanej grupy przestępczej – warszawski adwokat.

Kierujący grupą przestępczą sfinansował przejęcie spółki z koncesją na obrót paliwami płynnymi tylko po to, by za jej pomocą wyłudzić wielomilionowy zwrot podatku VAT. Prowadzący śledztwo funkcjonariusze ustalili, że fikcyjne faktury (tylko w tym wątku postępowania) opiewały na blisko pół miliarda złotych. Fałszywe dokumenty były preparowane przez zatrzymane już wcześniej osoby. Faktury dokumentowały fikcyjny obrót setkami tysięcy telefonów komórkowych. Wspólne działania Biura i prokuratury udaremniły nielegalny zwrot podatku VAT.

Nad procederem czuwał zatrzymany do sprawy warszawski adwokat. W zamian za korzyści finansowe płynące z nielegalnych działań zorganizowanej grupy przestępczej, realizował zadania mające na celu legalizację bezprawnych posunięć grupy. Nadzorował także przejęcie spółki paliwowej.

Zatrzymani trafią do prokuratury krajowej w Białymstoku, gdzie usłyszą zarzuty między innymi udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

To śledztwo ma swój początek w maju 2017 r. Wówczas zatrzymano 3 osoby i zabezpieczono „lewe faktury” wystawione w związku ze sprzedażą ponad 300 tys. telefonów komórkowych.

T. Brodowski, CBA

Zobacz artykuł na stronie CBA

 

Opublikowano w dniu 30.09.2019 r.

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry