Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Krach zamyka giełdę

20 września 1873 r. krach finansowy nawiedził nowojorską giełdę, która została zamknięta pierwszy raz w swojej historii. Kraj pogrążył się w depresji. Za taki stan rzeczy winiono finansistę, założyciela banku Jay Cook & Company – Jaya Cooke'a, który niezbyt rozsądnie przyznawał pożyczki na budowę linii kolejowych. Na źródła tzw. paniki roku 1873 należy spojrzeć w kontekście szybkiego wzrostu rynku papierów wartościowych, co było spowodowane m.in. koniecznością finansowania wojny.

  • Krach zamyka giełdę
    Krach zamyka giełdę

Koleje, wyłączając farmerów, były największym pracodawcą Ameryki. W drugiej połowie XIX wieku wszyscy inwestowali w ten środek lokomocji. Kiedy 18 września Jay Cooke & Company upadło, dreszcz strachu przeszedł Amerykę. Powoli bankrutowali zarówno wielcy finansiści, jak i drobni ciułacze, upadały banki, a wraz z nimi główne przedsiębiorstwa kolejowe. Opinia publiczna winiła Kongres i prezydenta Ulyssesa Granta za brak zainteresowania nadużyciami, które – w czasie niepohamowanego i nieuregulowanego wzrostu gospodarki po wojnie secesyjnej – stały się powszechne.

Jak wskazuje historyk Richard White z Uniwersytetu Stanforda, przedsiębiorstwa takie jak: Kansas Pacific, Northern Pacific, Central Pacific, Texas Pacific,  Union Pacific i Southern Pacific są przykładem korupcyjnych powiązań Złotej Ery Ameryki.

Źródło: hbswk.hbs.edu

 

Opublikowano w dniu 20.09.2019 r.

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry