Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Lukratywne kontrakty na Haiti

Informacje o przekupieniu byłego prezydenta Haiti Bertranda Aristida, który za łapówki przyznał amerykańskiej firmie telekomunikacyjnej IDT lukratywny kontrakt, przez długi czas nie mogły przedostać się do opinii publicznej.

  • Lukratywne kontrakty na Haiti
    Lukratywne kontrakty na Haiti

Sędzia nałożył bowiem na whistleblowera D. Michaela Jewetta zakaz wypowiadania się w sprawie, czyli tzw. gag order.

Michael Jewett stracił pracę, jego zdaniem z powodu sprzeciwu, jaki wyraził wobec przyznania usługi realizacji połączeń długodystansowych pomiędzy USA i Haiti firmie IDT.

TeleCo (Télécommunications d'Haïti), haitańskie przedsiębiorstwo państwowe, zawarło wcześniej porozumienia z IDT, Fussion Telecommunication, Skyttel, Cinergy i IPIP/Terra, przyznając prawo do włączenia się w krajowy system telefoniczny. Jednak płatności za ten przywilej w dużej mierze trafiały na konta Aristida i jego współpracowników poprzez firmy i konta bankowe na wyspach Turks i Caicos* oraz Wyspach Dziewiczych uważanych za raje podatkowe. Firmy te nazywano „przedstawicielami” lub „świadczącymi usługi doradcze” dla TeleCo.

Dyrektorem IDT był James Courter, były republikański kongresmen z New Jersey, który twierdził, że przyczyną zwolnienia Jewetta było niewłaściwe wywiązywaniem się przez niego z obowiązków. Po złożeniu pozwu o niezasadne zwolnienie z pracy, przez wiele lat sprawa nie doczekała się rozpatrzenia, a tym samym nie wyszły na jaw szczegóły umowy, o której 16 września 2003 r. w rozmowie z Jack'em Lererem, jednym z dyrektorów IDT, dowiedział się Jewett.

Po oskarżeniach byłego pracownika w sprawie IDT śledztwo prowadzili jednocześnie prokuratorzy w New Jersey i Newarku, Wielka Ława Przysięgłych (grand jury), a także Komisja Nadzoru Bankowego i Giełd (Securities and Exchange Commission).

W listopadzie 2005 r. rząd Haiti wraz z firmą TeleCo złożył tzw. wniosek RICO (Racketeer Influenced and Corrupt Organisations Act) przeciwko byłemu prezydentowi. We wniosku wspomniano kwotę 302 tys. 588 dolarów, jaką w formie łapówek firma IDT przekazała Aristidowi i jego wspólnikom.

W wyniku skandalu telekomunikacyjnego w opałach znalazło się aż pięciu republikańskich kongresmenów zasiadających w radzie nadzorczej IDT. Oskarżono ich o zapłacenie setek tysięcy dolarów, by IDT, trzecia w rankingach, największa firma tego typu na świecie, otrzymała wymarzony kontrakt.

Korzyści z korupcyjnego procederu na Haiti czerpały amerykańskie firmy z politycznymi koneksjami. Pod koniec lat 90. ubiegłego wieku administracja prezydenta Clintona postanowiła wycofać się z 500 mln dolarów obiecanej pożyczki, oskarżając rząd Aristida o korupcję.

*Turks i Caicos – brytyjska kolonia o statusie terytorium zamorskiego; mieszkańcy wysp mają obywatelstwo brytyjskie, samo terytorium nie należy jednak do Unii Europejskiej. W sierpniu 2009 r. władze brytyjskie przekazały władzę na wyspach gubernatorowi Gordonowi Wetherellowi, zarzucając poprzedniemu, autonomicznemu rządowi korupcję.

Źródła: haitiwebs.com; thekomisarscoop.com; commondreams.org; ipsnews.net

 

Opublikowano w dniu 16.09.2019 r.

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry