Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Aktor – prezydent – więzień

12 września 2007 r. filipiński sąd po sześcioletnim procesie skazał byłego prezydenta kraju Josepha Estradę na karę dożywocia za przyjęcie łapówek na kwotę ponad 80 milionów dolarów.

  • Aktor – prezydent – więzień
    Aktor – prezydent – więzień

Prawo tego kraju zezwalało wcześniej na wykonanie kary śmierci wobec osób skazanych za defraudację państwowych środków o wartości miliona dolarów. Kara ta została jednak zniesiona.

Były aktor – Joseph Estrada – był prezydentem Filipin w latach 1998–2001. Z urzędu został usunięty w wyniku impeachmentu, a w 2007 r. trafił do więzienia. W tym samym roku został ułaskawiony przez prezydent Glorię Macapagal-Arroyo. W maju 2010 r. Estrada ponownie ubiegał się o prezydenturę, zajmując w wyborach drugie miejsce, za Benigno Aquino III.

12 września 2002 r. Bank Światowy przyznał zniszczonej wojną domową Angoli 120 milionów dolarów na odbudowę kraju, jednak ostrzegł jej przywódców, by podjęli działania zmniejszające korupcję na szczytach władzy.

12 września 2002 r. prokuratorzy wnieśli akt oskarżenia przeciw Amelii Alemán, siostrze byłego prezydenta Nikaragui Arnoldo Alemána, oskarżając ją o sprzeniewierzenia w państwowym przedsiębiorstwie i wykorzystywanie tamtejszych robotników w pracach na prywatnej posesji.

12 września 2008 r. południowoafrykański sąd nie zgodził się z prokuraturą i odrzucił oskarżenia o korupcję wobec Jacoba Zumy, tym samym dał mu zielone światło w ubieganiu się o urząd prezydenta.

 

Opublikowano w dniu 12.09.2019 r.

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry